Rus hackerlar Almanya’daki saldırılarını arttırıyorlar

Bilim ve Teknoloji
E. K.
22 Mart 2019, 18:46
E. K.
22 Mart 2019, 18:46

Rus hacker gruplarının son aylarda, Almanya ve Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerindeki devlet kurumlarına, siyasi kuruluşlara ve medyalara yönelik saldırıları arttırdığı belirtildi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin FireEye siber güvenlik şirketine dayandırarak verdiği habere göre şirket, 2018 yılında, APT28 (aynı zamanda Fancy Bear olarak da biliniyor) ve Sandworm hacker gruplarının faaliyetlerinde “önemli bir artış” olduğunu tespit etti. Batılı hükümetler bu hacker gruplarının Rus hükûmetine ve GRU askeri istihbarat teşkilatına bağlı olduğunu ifade ediyor.

FireEye şirketinin siber casusluk konusunda kıdemli analisti olan Benjamin Reid’e göre bilgisayar korsanları “Avrupa’daki seçimlerinden önce siyasi partilere veya adaylara zarar verebilecek verileri yayınlayabiliyor.”

Haberde, Japon Trend Micro şirketi uzmanlarının da, son 6 ayda APT28’nin etkinliğinin arttığına dikkat çektiği kaydedilirken, Belçika ve Almanya’da demokrasiyi teşvik amaçlı siyasi vakıf ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların da zarar gördüğü belirtildi.

Daha önce APT28, Almanya Federal Meclisine, Dışişleri Bakanlığına ve Alman Savunma Bakanlığına, Conrad Adenauer Vakfına, Friedrich Ebert Vakfına, Amerikan başkanlık seçim kampanyasında Demokrat Parti’ye ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim kampanyasına saldırılarla suçlanmıştı. Microsoft, 2018 boyunca, muhtemelen aynı gruptan hackerların AB politikaları, özellikle Almanya Uluslararası İlişkiler Konseyi, Aspen Enstitüsü ve Alman Marshall Fonu gibi analitik merkezlere saldırılar düzenlediğini bildirmişti.

Analistlere göre hacker grubunun amacı casusluk iken, buna karşılık Sandworm grubu da sabotaj eylemleri gerçekleştiriyor. Ayrıca grubun, Ukrayna’daki elektrik santrallerine saldırıların yanı sıra Ukrayna kitle iletişim araçlarına saldırılardan sorumlu olduğu ve bu saldırıların amacının casusluk değil, altyapıyı tahrip etmek olduğu kaydediliyor.