Rus güvenlik şirketi Wagner, Trablus'tan tahliye edildi!

Güncel
Ozan Barış Erim
25 Mayıs 2020, 17:36
Ozan Barış Erim
25 Mayıs 2020, 17:36

Libya Ulusal Mutabak Hükumeti (UMH) Wagner’in 1600 paralı askerinin tahliye edildiğini açıkladı.

Libya Ordu Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Hafter’e destek veren Rus güvenlik şirketi Wagner’e mensup 1600 paralı askerin, bilinmeyen bir noktaya tahliye edildiğini açıkladı.

Libya Ordu Sözcüsü Albay Kununu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, başkent Trablus’un güneydoğusundaki Beni Velid Havalimanı’ndan havalanan iki askeri kargo uçağının, “başkentten kaçan Rus özel güvenlik şirketi Wagner’e mensup 1500-1600 kadar paralı askeri bilinmeyen bir noktaya tahliye ettiğini” gözlemlediklerini aktardı.

BELEDİYE BAŞKANI NEVİR TAHLİYEYİ DOĞRULADI

Ayrıca Beni Velid şehrinin Belediye Başkanı Salim Nevir, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, “Wagner unsurlarını çıkarmak için üç uçak kalktı.” dedi.

Şehrin ihtiyar heyetinin, Hafter milislerine paralı askerlerin yerel saatle 15.00’e kadar ayrılmaları için süre verdiğini belirten Nevir, Beni Velid’e ulaşan hava savunma sistemlerinin, Terhune kentinden çekilen Wagner unsurlarının korunması için getirildiğini kaydetti.

WAGNER’İN PARALI ASKERLERİ BAŞARISIZ OLDU

Libya ordusu, Hafter’e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok askeri başarıya imza attı. 

Wagner paralı askerlerini 18 Mayıs’ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye Üssü’nden çıkaran UMH, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de milislerden arındırmaya devam ediyor.

WAGNER, BİRÇOK ÜLKEDE PARALI ASKER FAALİYETİ YÜRÜTÜYOR

Kremlin Sarayı’nın yemek işini yönettiği için “Şef” lakabıyla anılan Yevgeny Prigozhin’e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor. 

KIRIM’IN İŞGALİNDE DE YER ALDI

Rusya’nın Kırım’ı işgalinde ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı gruplara Moskova’nın desteği sırasında ismi sıkça duyulan Wagner, Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, yaklaşık binden fazla paralı askeriyle Trablus’ta Hafter için savaşıyordu.