Rus güvenlik şirketi, Libya'da 1200'e yakın askerle Hafter'e destek veriyor!

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Mayıs 2020, 13:07
Ozan Barış Erim
07 Mayıs 2020, 13:07

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Birleşmiş Milletler’in (BM) raporuna göre Libya’da Rus güvenlik şirketi Wagner’in 1200 paralı askeri bulunuyor ve Halife Hafter’in saldırganlığını artırıyor.

BM Güvenlik Konseyi Libya Yaptırım Komitesine sunulan 57 sayfalık bağımsız gözlemci raporuna göre, Wagner’e bağlı Rus paralı askerlerin, keskin nişancı ekipleri de dahil olmak üzere özel askeri görevlerde güç kullandığı belirtildi.

Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne karşı bir iç savaş halinde olan darbeci general Halife Hafter, gün geçtikçe Libya’da saldırganlığını artırıyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya tarafından desteklenen Hafter’in bu saldırgan tutumu, BM tarafından sıkça eleştiriliyor. Bağımsız gözlemciler, Wagner Grup tarafından Libya’ya yapılan paralı asker desteğinin ölçeğini tam olarak doğrulamasalar da, açık kaynak raporlarına ve sınırlı görüşlere dayanarak, 1200’e yakın paralı askerin bölgeye konuşlandırıldığını bildirdi.

SUDANLI VE ÇADLI MİLİSLERİ DE WAGNER YÖNLENDİRİYOR

Ayrıca Hafter’in birliklerine katılan Sudanlı Cancavid milisleri ile Çadlı silahlı isyancıların da Wagner tarafından yönlendirildiği iddia ediliyor. Rus şirket, bu grupları organize ederek para karşılığı Hafter adına savaşmak üzere Libya’ya götürüyor. Wagner Grup ise tüm bu iddialar üzerine sessizliğini korudu ve bir cevap vermedi.