“Rus gizli servisleri Zelenskiy’in seçim kampanyasını finanse ediyor”

Güncel
Anife Bilal
09 Nisan 2019, 16:10
Anife Bilal
09 Nisan 2019, 16:10

Ukrayna yasalarının ihlalleri ile ilgili bilgileri toplayan sivil örgüt Mirotvorets Merkezi, Ukrayna Cumhurbaşkanı adayı Vladimir Zelenskiy’in Rusya gizli servisleri tarafından finanse edildiğini ileri sürdü. Mirotvorets Merkezinin elindeki bilgilerle Ukrayna Güvenlik Servisi’ne (SBU) başvurduğu bildirildi.

SBU Sözcüsü Yelena Gitlyanskaya konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bildiğim kadarıyla dün akşam başvuru yapıldı. İncelemeye başlayacağız.” diye kaydetti.

Mirotvorets Merkezi’nin SBU ve Ukrayna Parlamentosu ile Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’ne gönderdiği başvuruda, 25 Şubat tarihinde Rusya gizli servisleri ve onlar tarafından oluşturulan DNR ve LNR adlı (Sözde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri) terörist grupların Zelenskiy’in seçim kampanyasını doğrudan finanse ettiği konusunda bilgilere ulaştıkları açıklandı.

Başvuruda, “Mirotvorets Merkezinin elindeki yazışmalara göre 25 Şubat 2019 tarihinde Rus gizli servisleri subayı Andrey Pinçuk, henüz kim oldukları bilinmeyen bazı şahıslara danıştıktan sonra WEX kripto borsa sahibi ve yasa dışı silahlı grupların komutanı olan Dmitriy Havçenko’ya düzenli olarak büyük miktarda kripto paraları nakit paraya çevirerek onları mevcut kanallardan Cumhurbaşkanı adayı Vladimir Zelenskiy’in seçim kampanyasını finansmanı için aktarma talimatı verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Ukrayna Merkezi Seçim Komisyonu, ülkede 31 Mart’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun resmi sonuçlarını açıklamıştı.

Resmi sonuçlara göre, 21 Nisan tarihinde yapılacak Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. turunda Vladimir Zelenskiy ve Petro Poroşenko yarışacak.