Rus gazeteciler sınır dışı ediliyor!

Güncel
Ozan Barış Erim
07 Aralık 2020, 17:28
Ozan Barış Erim
07 Aralık 2020, 17:28

İnsansız Hava Aracı (İHA) Ar-Ge Merkezi’nin bulunduğu yeri izinsiz görüntüleyen ve İstanbul’da gözaltına alınan 2 Rusya uyruklu gazeteci ve bir Türk vatandaşı serbest bırakıldı.

İstanbul’da İnsansız Hava Aracı (İHA) AR-GE Merkezi’nin bulunduğu alanı izinsiz bir şekilde görüntüledikleri belirlenen Rus haber kanalında çalışan muhabir Aleksey Petrushko, kameraman Ivan Malyshkin ve onlara yardım ettiği belirtilen Azerbaycan uyruklu bir Türk vatandaşının, savcılık sorgusunun ardından bugün serbest bırakıldığı bildirildi. Söz konusu üç kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde dört gün süren sorgunun ardından bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmişti.

RUS BASINI SINIR DIŞI EDİLECEKLERİNİ AÇIKLADI

Öte yandan Rus propaganda medyası TASS, gazetecilerin en yakın zaman içinde sınır dışı edileceğini bildirdi.

PESKOV AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Türkiye’de 3 Aralık’ta gözaltına alınan iki Rus gazeteci Aleksey Petrushko ve kameraman Ivan Malyshkin hakkında bugün Rusya Dışişleri Bakanlığından açıklama yapılmıştı. Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov (Dmitriy Peskov), Türkiye’de gözaltına alınan gazetecilerin mümkün olan en kısa süre içerisinde serbest bırakılmasını umduklarını söylemişti.