Rus gazeteciler, İHA üretim tesisi çevresinde izinsiz çekim yaparken yakalandılar

Güncel
Ozan Barış Erim
04 Aralık 2020, 21:56
Ozan Barış Erim
04 Aralık 2020, 21:56

Rusya’nın bir haber kanalına bağlı muhabir Aleksey Petrushko ve kameraman Ivan Malyshkin, İstanbul’da İnsansız Hava Aracı (İHA) üretim tesislerinin çevresinde izinsiz çekim yaparken gözaltına alındı. Dışişleri Bakanlığı, gazetecilerin akreditasyon olmadan izinsiz bir şekilde çekim yaptığını açıkladı.

Rusya’da yayın yapan NTV televizyonunun muhabiri ve kameramanı, İstanbul’da gözaltına alındı. NTV yöneticileri de iki çalışanlarının İstanbul’da polis tarafından gözaltına alındığını ve bir süredir onlardan haber alamadıklarını açıkladı.

“İLETİŞİMİMİZ KOPTU, ULAŞAMIYORUZ”

Kanal yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, “(NTV’de yayınlanan Tsentralnoye Televideniye programının) metin yazarı Aleksey Petruşko ile kamera operatörü İvan Malışkin 3 Aralık sabahı merkez ofisimizle iletişime geçerek İstanbul’da gözaltına alındıklarını iletti. Sonrasında onlarla iletişimimiz koptu. 3 Aralık Moskova saatiyle (Türkiye saati ile aynı) 21.00’de Aleksey Petruşko ‘Bizi nedense hâlâ tutuyorlar’ dediği kısa bir sms-mesajı gönderebildi. Daha sonrasında bir daha onlarla iletişim kurulamadı, aramalarımıza ve mesajlarımıza yanıt vermediler.” dedi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞÜYORLAR

Ayrıca NTV yöneticileri, çalışanlarına ulaşamadıkları için Rusya Dışişleri ve Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu ile irtibat içinde olduklarını bildirdi.