Rus gazeteci, Ukraynalı çocuklar için Nobel madalyasını 103 milyon dolara sattı

Güncel
qha muhabir
21 Haziran 2022, 16:54
qha muhabir
21 Haziran 2022, 16:54

Rusya’da faaaliyet gösteren Novaya Gazeta’nın Rus kökenli Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov, Nobel Barış Ödülü madalyasını açık artırmayla 103,5 milyon dolara sattı. Muratov, satıştan elde edilen tüm paranın Ukraynalı çocuklara yardım için kullanılacağını söyledi.

Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dmitriy Muratov, 21 Haziran 2022 tarihinde, geçen yıl aldığı Nobel Barış Ödülü madalyasını açık artırmayla 103,5 milyon dolara sattı. Satışın ardından yaptığı konuşmada “Çok büyük bir dayanışma olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar büyük bir rakam olmasını beklemiyordum” diyen Muratov, ödülden elde edilen gelirin, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) aracılığıyla Ukraynalı mülteci çocukların yararına kullanılacağını dile getirdi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAVUNDUĞU İÇİN BARIŞ ÖDÜLÜ ALMIŞTI

Muratov, Rusya’da ifade özgürlüğünü savunduğu için 2021’de barış ödülüne layık görülmüştü. Nobel Komitesi, Muratov’un yayın yönetmenliği yaptığı gazeteyi “Novaya Gazeta, bugün Rusya’nın en bağımsız gazetesi ve iktidara karşı temelde eleştirel bir tutum sergiliyor” şeklinde değerlendirmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki baskıları anlatan Novaya Gazeta, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre sonra Mart ayında faaliyetlerini askıya aldı.