Rus gazeteci İçişleri Bakanlığı önünde kendini yaktı!

Güncel
Elvina Khalilova
03 Ekim 2020, 16:42
Elvina Khalilova
03 Ekim 2020, 16:42

Rusya’nın Nijni Novgorod kentinde muhalif gazeteci, Koza Press internet sitesinin genel yayın yönetmeni İrina Slavina, İçişler Bakanlığı binası önünde kendini yakarak intihar etti.

Gazeteci Slavina 2 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirdiği intihardan önce Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Ölümümden Rusya Federasyonu’nu sorumlu tutmanızı istiyorum.” diye yazdı. 

EVİNDE ARAMA YAPILMIŞTI

Daha önce 1 Ekim tarihinde, Slavina’nın evinde, Open Russia örgütü ile ilgili soruşturma kapsamında arama yapılmıştı. Bu örgüt Rusya’da istenmeyen örgütler listesine dahil edilmiştir. Slavina’nın kendisi  bu örgüte bağlı olduğunu reddediyordu.  

Arama sırasında Slavina’nın elektronik cihazlarına, kişisel eşyalarına, belgelerine, notlu defterlerine el konulduğu bildirilmişti.

GAZETECİYE BASKI UYGULANIYORDU

Haziran 2020’de İrina Slavina “yalan haber” yaymakla suçlanarak, 65 bin ruble para cezasına çarptırılmıştı.

Bundan önce de 2019’da Slavina’ya sözde istenmeyen bir örgütün faaliyetlerine katılmaktan suçlu bulunarak 5 bin ruble para cezası kesilmişti.

2019 yılında Slavina iki kez daha para cezaları almıştı. Mart 2019’a yasa dışı eyleme katılmakla suçlanarak 20 bin ruble, Ekim 2019’da ise “yetkililere saygısızlık yaptığı” için 70 bin ruble para cezasına çarptırılmış, 2017 yılında kimliği belirsiz kişiler birkaç kez bıçakla arabasının tekerleklerini kesmişti.