Rus füzeleri Mıkolayiv'deki hastaneyi hedef aldı

Güncel
Anife Bilal
01 Ağustos 2022, 12:45
Anife Bilal
01 Ağustos 2022, 12:45

Rusya, Ukrayna’nın güneyinde bulunan Mıkolayiv kentine yine füze attı. Rusya’nın saldırısında füzelerden birisi hastaneye isabet etti.

Rus işgal güçleri, Mıkolayiv kentine saldırmaya devam ediyor. Mıkolayiv Belediye Başkanı Oleksandr Senkeviç, Rus ordusunun 31 Temmuz ile 1 Ağustos’u bağlayan gecede bir dizi sivil tesisine saldırdığını duyurdu. Senkeviç, “Saldırıya uğrayan tesislerden biri yeni inşa edilen travma merkezi. Binanın bir kısmı yıkıldı. Şok dalgası ve şarapnel hastanenin diğer bloklarındaki pencerelere zarar verdi.” dedi. Saldırılarda en az 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Bilindiği gibi işgalci Rus ordusu, 31 Temmuz 2022 tarihinde Ukrayna’nın Mıkolayiv kentine yaklaşık 40 füze fırlattı. Bu saldırılar, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın başından bu yana en büyük bombardımanlardan birisi olarak kayıtlara geçti.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.