Rus esaretindeki Ukraynalılara mektup maratonu başladı

Haberler
E. K.
28 Aralık 2020, 15:23
E. K.
28 Aralık 2020, 15:23

Rusya’da ve Rus işgali altındaki Kırım’daki cezaevlerinde ve işgal altındaki Donbas’ta esir tutulan Ukraynalılara mektup yazma maratonu başladı. Maratonun organizatörleri, mektupları yazan kişilerin, mektupla birlikte fotoğraf çekerek sosyal medyaya yüklemesini ve bu sayede daha fazla insana ulaşılacağı çağrısında bulundu.

Sivil Özgürlükler Merkezi ve Euromaidan Press ile birlikte, Rus esaretinde bulunan Ukrayna vatandaşlarır için geleneksel mektup yazma maratonunu başlattı. Letmypeoplego.org.ua sitesinden 24 Aralık 2020’de konuyla ilgili yapılan açıklamada, en az 102 Ukrayna vatandaşının Rusya ve Kırım’da parmaklıklar ardında ve 200’den fazla Ukraynalının işgal altındaki Donbas’ta zindanlarda Noel ve Yılbaşını kaydedeceği belirtilirken, Rus esaretinde bulunan Ukrayna vatandaşları arasında insan hakları savunucusu Emir Üsein Kuku, Kırım Dayanışması koordinatörü Server Mustafayev, yurttaş gazeteciler Marlen Asanov ve Remzi Bekirov ve diğer birçok kişinin olduğu kaydedildi.

MEKTUPLAR SİYASİ TUTSAKLAR İÇİN MANEVİ DESTEK

Maraton organizatörleri, mektupların siyasi tutsaklar için dış dünya ile bir bağ, muazzam bir manevi destek olduğunu, unutulmadıklarını, serbest bırakılmaları için mücadele edildiğini, beklendiklerini hatırlattığını ifade etti. Bunun yanı sıra organizatörler, mektup yazanları mektuplarıyla selfie (Özçekim) çekip sosyal ağlarda #WinterMarathon #LetMyPeopleGo #PrisonersVoice hashtagı ile paylaşmaya çağırdı.

ÇOK SAYIDA UKRAYNA VATANDAŞI ALIKONULUYOR

Ukrayna Verhovna Radası (Parlamento) İnsan Hakları Yetkilisi Sekreterliğinin verilerine göre, Kasım 2020 itibarıyla 130 Ukrayna vatandaşı Rusya tarafından siyasi nedenlerle kovuşturuluyor. Rus yönetiminin siyasi baskısına maruz kalan Ukrayna vatandaşlarından 76’sı Kırım Tatarı olmak üzere 111’inin hapishanelerde alıkonulduğu belirtilmişti.

Kırım İnsan Hakları Grubunun raporuna göre ise Rus işgali altındaki Kırım’da 2020 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla en az 110 kişi siyasi veya dini nedenli kovuşturmalar kapsamında özgürlüklerinden yoksun bırakıldı.