Rus ekonomisine işgalin faturası ağır oldu!

Ekonomi
Ömer Kaya
18 Mart 2019, 17:19
Ömer Kaya
18 Mart 2019, 17:19

Rusya, Kırım’ı işgalinden bu yana ciddi ekonomik bunalımlarla uğraşıyor. Bloomberg ekonomistleri, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden bu yana geçen 5 yılda, ülke ekonomisinin daralma sürecine girdiğini ve özellikle uluslararası yaptırımlar yoluyla bu sürecin hızlandığını ortaya koydu.

İŞGALİN MALİYETİ RUS EKONOMİSİNE AĞIR GELDİ

Karadeniz bölgesinde egemenlik iddiasında bulunan ve bölgeyi domine etme çabalarına girişen Moskova yönetimini ABD ve Avrupa Birliği uyguladığı yaptırımlarla cezalandırmak için büyük bir çaba sarf etti.

Öte yandan Rusya, Kırım’ı ekonomisine entegre etmeye, yeni enerji santraline milyarlarca ruble yatırım yapmaya ve geçen yıl da yarımadaya dev bir köprü kurmaya devam etti.

RUSYA İŞGALDEN BEŞ YIL SONRA KIRIM’IN İŞGALİ İÇİN CİDDİ BEDELLER ÖDÜYOR

Putin yönetimine, Kırım’ın işgali ve Rusya’ya katılması konusundaki halk desteği giderek azaldı. Ayrıca, ekonomik bunalımlarla da durum daha yıpratıcı olmaya başladı. Rus vatandaşları, ekonomideki durgunluk ve petrol fiyatlarındaki düşüşten mustaripler.

Bloomberg ekonomistleri, Rusya’ya yaptırımların son beş yılda ülke ekonomisini yüzde 6’ya varan oranlarda daralttığını tahmin ediyor. Bloomberg analistlerinden Scott Johnson’ın araştırmasına göre dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olan Rusya’nın, öngörülenin yüzde 10 altında olduğu bunun da 150 milyar dolarlık bir kayba denk geldiği ifade ediliyor. Bu durumun en önemli nedeninin petrol fiyatlarındaki düşüşler ve uluslararası yaptırımlar olduğu belirtiliyor.

2017’de ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptırımları kaldırmak için harekete geçebileceğini düşündüğü zaman bir parça toparlanan Rus ekonomisi, geçen yılın ikinci çeyreğinde negatif bir seyir izledi.

Ekonomik sıkıntılar, özellikle orta sınıf Rus vatandaşlarını yakından ilgilendiriyor. Hükümetin, kamuoyunu yatıştırmak için 5 yıldır devam ettirdiği propagandanın da artık tükenmeye başladığı görülüyor. Zira Moskova merkezli Kamuoyu Vakfı (FOM) isimli toplumsal araştırma şirketinin 14 Mart’ta yayınladığı ankette, Rusların yalnızca yüzde 39’unun Kırım’ın Rusya’ya katılmasını ve Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesini onayladığı belirlendi. Söz konusu araştırma şirketi 2014 yılında aynı desteğin yüzde 67 olduğunu da hatırlattı.

Adı geçen ankete göre Kırım’ın işgalinin getirdiği zararın ve yararın eşit olduğunu düşünen vatandaşların sayısı ise yüzde 15’ten yüzde 39’a çıktı.

Kırım’ın işgalinin kesinlikle Rusya’ya zarar verdiğini düşünenlerin sayısı yüzde 5’ten 7’ye çıktı. Ankete katılanların yüzde 14’ü Kırım’ın işgalinin Rusya ekonomisini olumsuz etkilediğini belirtirken, yüzde 46’sı işgalin Rusya’nın uluslararası konumunu olumsuz etkilediğini belirtti.

(Rakamlar ve istatistiklerin detayları için Bloomberg’in ilgili araştırmasına buradan bakılabilir)