Rus Duması, Ukrayna'nın yerli halklarla ilgili yasa tasarısından rahatsız oldu!

Güncel
Anife Bilal
09 Haziran 2021, 12:46
Anife Bilal
09 Haziran 2021, 12:46

Rusya Parlamentosunun alt kanadı olan Duma, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Ukrayna parlamentosuna sunduğu, “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısına tepki gösterdi. Ukrayna’nın Rusları yerli halk olarak görmemesini Rus Duması, Ukrayna’nın yerli halklara ilişkin yasa tasarısına ilişkin dün bir karar kabul etti.

Rusya Devlet Dumasında dün yapılan oylamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ın Ukrayna parlamentosuna sunduğu, “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını kınayan bildiri oy birliğiyle kabul edildi. Yasa tasarısına göre Rusların Ukrayna’nın yerli halkı olarak görülmemesi Rus milletvekillerini rahatsız etti. İşgalci Rusya, Ukrayna’nın yerli halklarla ilgili yasa tasarısının, “ülke topraklarındaki diğer halkları görmezden gelerek, yalnızca Kırım Tatarlarını yerli halk olarak belirlediğini” ileri sürdü.

Rusların, Ukrayna yerli halkları listesinden çıkarılmasını “hakaret” olarak nitelendiren Rus milletvekilleri, Ukrayna’yı Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Konseyine şikayet edeceğini bildirdi.

“UKRAYNA PARLAMENTOSUNA SUNULAN YASA TASARILARI SADECE UKRAYNA’YI İLGİLENDİRİR”

Ukrayna Parlamentosuna sunulan yasa tasarısını kınayan Rusya Devlet Duması bildirisi hakkında değerlendirmelerde bulunan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, “Ukrayna cumhurbaşkanının ve Ukrayna milletvekillerinin parlamentoya sunduğu yasa tasarıları sadece Ukrayna’yı ilgilendirir. Hiçbir ülke, özellikle de işgalci ülkenin, Ukrayna’nın iç meselelerine müdahale etmeye hakkı yoktur.” dedi.

UKRAYNA’DA YERLİ HALKLAR YASA TASARISI PARLAMENTOYA SUNULDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 18 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklamada “Ukrayna’nın Yerli Haklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını onaylanması için Ukrayna Parlamentosuna sunduğunu bildirdi. Zelenskıy, “Kısa bir süre içinde milletvekilleri, Kırım Tatar halkının statüsü de dahil olmak üzere Ukrayna’nın yerli halkların statüsüne dair yasa tasarısını inceleyerek kabul edeceklerinden ve 30 yıldır, önceki dönem Parlamentoları ve önceki Cumhurbaşkanlarının ertelediği işi nihayet bitireceğinden eminim.” şeklinde belirtti.

KTMM VE KIRIM TATAR MİLLİ KURULTAYI HALKIN TEMSİL ORGANI OLARAK TANINACAK

Söz konusu yasa tasarısı ile Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar Ukrayna’nın yerli halkları olarak tanınıyor. Parlamentonun ilgili yasa tasarısını kabul etmesinden sonra Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisinin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.