Rus Dışişleri: Tansiyonu düşürme konusunda anlaştık, "terörle mücadele edeceğiz"

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Şubat 2020, 15:29
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Şubat 2020, 15:29

Suriye’nin İdlip kentindeki hain hava saldırısında 36 Türk askerinin şehit edilmesinin ve çok sayıda askerin yaralanmasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, son görüşmelere ilişkin açıklama yaptı. Bakanlık, Ankara’da yapılan görüşmelerde İdlip’te “tansiyonun düşürülmesi için” Türkiye ile anlaştıklarını söyledi.

GÖRÜŞMELERİN SONUCUNDA…

Suriye’nin İdlip kentindeki hava saldırısında 36 Türk askerinin şehit olmasına sebep olan Rusya ile gerilim tırmanırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı heyetler arasında süren görüşmeler ile ilgili açıklama yaptı.

Bu açıklamada, Ankara’da yapılan görüşmeler sonucunda, tarafların Suriye’de terörizmle mücadelede gerilimi azaltma konusunda anlaşmaya vardıkları belirtildi. 

Açıklamada,  “İki taraf da teröristlerle savaşmaya devam ederken sahada tansiyonu düşürmeyi hedefledikleri konusunda mutabık kaldı” ifadeleri kullanıldı.

“SOMUT ADIMLARLA İLGİLİ İSTİŞARELER DEVAM ETTİ”

Bakanlık, “4 Mayıs 2017 ve 17 Eylül 2018 tarihli mutabakatların tamamen uygulanmasının sağlanması yoluyla İdlip gerilimi azaltma bölgesindeki durumu istikrara kavuşturmaya yönelik somut adımlarla ilgili istişareler devam etti” dedi.

Ayrıca her iki tarafın da BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü kabul edilen gruplarla mücadeleye devam ederek sahadaki gerilimi azaltmaya, gerilimi azaltma bölgesi içi ve dışındaki sivilleri korumaya ve tüm ihtiyaç sahiplerine derhal yardım sunmaya bağlılıklarını teyit ettiklerinin altını çizdi.