Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Kırım’a yasa dışı ziyaret gerçekleştirecek

Haberler
E. K.
11 Ağustos 2021, 16:43
E. K.
11 Ağustos 2021, 16:43

Ukrayna’ya bağlı Kırım yarımadasını, 2014 yılından bu yana işgal altında tutan Rusya’nın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırım’a yasa dışı ziyaret gerçekleştirecek. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lavrov’un işgalcilerce düzenlenen sözde Tavrida forumuna katılacağı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Rus işgali altındaki Kırım’a yasa dışı ziyaret gerçekleştireceği duyuruldu. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lavrov’un 12 Ağustos 2021’de, işgalcilerin 2014 yılından beri Kırım’da düzenlediği sözde Tavrida forumunda konuşma yapacağı bildirildi. Konuşmadan sonra Lavrov’un gazetecilerin sorularını yanıtlayacağı aktarıldı.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM: KIRIM 2014’TEN BERİ RUSYA’NIN İŞGALİ ALTINDA

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Yedi yıl mnce, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı. Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı. Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı. Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.