Rus casuslar Sputnik aşısı için AstraZeneca'nın formülünü çaldı mı?

Bilim ve Teknoloji
Canan Kevser
12 Ekim 2021, 13:23
Canan Kevser
12 Ekim 2021, 13:23

Birleşik Krallık Güvenlik Servisi (MI 5), Rusya’nın bir casusu vasıtasıyla Oxford/AstraZeneca aşısının formülünü çaldığı ve Rus Sputnik aşısını oluşturmak için kullandığını öne sürdü. Oxford/ AstraZeneca aşısıyla Sputnik V aşısının üretiminde benzer teknolojilerin kullanılması, Rusya’ya yönelik “çalıntı aşı” şüphelerini güçlendirdi.

The Sun gazetesinin haberine göre, Birleşik Krallık güvenlik servisinin İngiliz bakanlara yaptığı açıklamada, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in casusları tarafından Covid-19 aşısı planı da dahil olmak üzere, ilaç firmasından hassas verilerin ele geçirildiğine dair “sağlam kanıtlar” olduğu iddia edildi.

RUS SPUTNİK AŞISININ OXFORD’UN TASARLADIĞI AŞIYA BENZEMESİ ŞÜPHELERİ GÜÇLENDİRDİ

Rusya’nın Sputnik V aşısının, Oxford tarafından tasarlanan aşıya benzer bir teknoloji kullandığı belirtildi. Birleşik Krallık Sınır ve Güvenlik Bakanı Damian Hinds bugün konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Sanayi casusluğu ve ekonomik casusluk yapmak isteyen devletlerin faaliyetlerinin olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

İngiliz politikacı, “Bu tür tehditlerle karşı karşıyayız, daha farklı ve daha karmaşıklar, daha önce hiç olmadığı kadar kapsamlılar. Sürekli olarak, bazen ticari sırlar da dahil olmak üzere hassas bilgileri ele geçirmek isteyen yabancı devletler var” diye ekledi.

“RUSYA VE ÇİN CASUSLUĞU HAKKINDA DİKKATLİ OLUNMALI”

Geçen yıl Birleşik Krallık makamları, Rus devlet destekli siber casusların Koronavirüs aşısı geliştiren İngiltere, ABD ve Kanada kurumlarını hedef aldığından “yüzde 95’ten fazla” emin olduklarını söylemişlerdi. Konu ile ilgili Rusya politikaları uzmanı olan İngiliz milletvekili Bob Seely ise “Rus ve Çin casusluğu konusunda dikkatli olunması gerektiğini” öne sürmüştü.

RUS CASUSLARIN OXFORD ÜNİVERSİTESİNE SİBER SALDIRILARI

MI5 yetkilileri, Rus bilgisayar korsanlarının, İngiliz bilim adamlarının bir aşı geliştirmeye başladıklarını açıklamasından yaklaşık bir ay sonra, Mart 2020’den itibaren Oxford Üniversitesi’ne tekrar tekrar siber saldırılar gerçekleştirme girişimleri başlattığını açıkladı. Geçen yıl Nisan ayında Oxford/AstraZeneca aşının insanlar üzerinde denenmesine başladıklarını duyurmuştu. Bunun üzerine ertesi ay, Mayıs 2020’de Moskova kendi aşısını geliştirdiğini duyurdu.