Rus Büyükelçi Türkiye ile alay etti, aracı (S-400) sattım isterseniz patates taşıyın

04 Haziran 2020, 13:20

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Türkiye ve Rusya ilişkilerinin 100. yıl dönümü kapsamında katıldığı bir programda, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini nasıl kullanacağına ilişkin yönelik diplomatik üsluba yakışmayan küstah ve alaycı ifadeler kullandı. Rusya’dan alınan S-400 füzeleriyle ilgili bir soruya Yerhov, bir araç benzetmesi yaparak, “İsterseniz patates taşıyın, plaja gidin…” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya ile ilişkilerin 100. yıl dönümü kapsamında Rus Büyükelçi CNN Türk’e açıklamalarda bulundu. Türkiye ile ilişkilerini menfaatlerden doğan zorunluluk gibi yansıtan Yelhov, “İki ülkenin mevcut menfaatleri bizi birbirimize itmektedir. Bunlardan biri ticarettir, ortak yürüttüğümüz projelerdir benim açımdan simgesel önemli olan Akkuyu Nükleer Santralı, diğeri de turizm, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda işbirliğimiz.” diye konuştu.

LİBYA SORULDUĞUNDA GEÇİŞTİRDİ

Rusya’nın Libya’da yürüttüğü savaş faaliyetleri ile ilgili birçok belgenin ortaya çıktığı ve Rusya’nın Libya’da amacının ne olduğu sorulması üzerine konuyu geçiştiren Yerhov, “Benim cevabım sorunuzdan kısa olacak. Sıraladığınız olaylara hayal ürünü diyebiliriz. Libya gibi hassas ve sancılı bölgesel sorunlar, çok sayıda propaganda, abartılı ve hatta gerçek dışı haberleri yanında getiriyor.” dedi.

İNKAR ETTİ, ABD’Yİ SUÇLADI

Ayrıca bölgede Rus faaliyetine ilişkin olduğu iddia edilen görüntüleri yalanlayan Büyükelçi Yerhov, “Bu soruyu ABD’lilere yönlendirmek mantıklı. Somut delil varsa devamını getirmeliler. Orada uçak varsa faaliyet içinde bulunması lazım. Uydurulan iddialara göre Rus uçağı varsa hastanelerin okulların bombalanması gerekmez mi böyle bir şeyi mi gördük? Cevap malum.” dedi.

İLGİLİ HABER: PUTİN,TÜRKLERİ VİRÜSE BENZETTİ! 

KÜSTAH MALTA CEVABI

Malta’da bulunan sahte paralar ile ilgili konuşmasını sürdüren Büyükelçi, şöyle konuştu:

“Güya Malta’da sahte para yakalanmış, çok ciddi ızdırap çekmiş ülkenin finansal sistemini çökertmeye kadar giden farklı amaçlarla Rusya tarafından basılmış para meselesini bize karşı kullanıyorlar şimdi. Libya’nın Merkez Bankası’nın iki şubesi var. Biri Trablus, biri Bingazi’de. Her ikisi de resmi devlet kurumu. Bundan dolayı Rusya’nın sorumluluğu doğmaz.”

“PARAYI ALDIM, ARACI VERDİM İSTEDİĞİNİZİ YAPIN”

Büyükelçi Yerhov’a S-400’ler ile ilgili soru sorulduğunda ise alaycı bir örnekle vererek yanıtladı. Diplomatik üslup dışına çıkarak konuşan Yerhov, “Öyle bir alana değindik ki her kelime her ima durumu ciddi şekilde değiştirebilir. Genel bir cevap vermek durumundayım. Kullanılıp kullanılmayacağı tamamen sahip ülkenin hür iradesinde alınacak karardır. Türkiye’nin bizden satın almak istediği ürünü biz sattık. Bu sistemlerin sahibi Türkiye’dir. Tamamen ülkenin kararına bağlı bir durum. Duruma basit bir örnekle bakalım: ben bir aracın distribütörüyüm siz de benden araç almak istediniz. Satış yaptık. Sizden parayı aldım, aracı verdim. Araç sizin. İster plaja gidin, ister patates taşıyın, isterseniz üstüne makineli tüfek monte edin savaşa katılın,onu garajda saklamak sizin doğal hakkınız.” dedi.

Büyükelçi Aleksey Yerhov
Rusya
Türkiye
Bunlara da bakın: