Rus bilim adamı uyardı: Kerç Köprüsü yıkılma tehlikesi altında!

22 Ekim 2019, 12:37

Jeolojik ve Mineraloji uzmanı Yuriy Medovar, Kırım’da işgalciler tarafından inşa edilen Kerç Köprüsü’nün ciddi bir yıkılma tehlikesi içinde olduğunu belirterek, köprüyü kullanmama çağrısı yaptı.

Medovar, Rus basınına konuyu değerlendirerek, “Tünel çökerse taşımacılığı nasıl gerçekleştirebilirler? Anladığıma göre demiryolları taşımacılığı söz konusu bile değil. Yük ve yolcu taşımacılığı için iki hattın yapılması mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“BU KÖPRÜ ÇÖKMEYE MAHKUM”

Ayrıca, bilim adamı Medovar, “Köprüyü kullanan insanların yerinde olsaydım, bunu yapmazdım. Bu köprü, çökmeye mahkum. Kendi sağlığını, hayatını riske atmaya ne gerek var?” ifadeleri kullandı.

“DİREKLER ÇAMUR ÜZERİNDE DURUYOR, BU ÇOK CİDDİ BİR İHLAL”

Rus jeolog Medovar, sismik bölgelerde kemerli köprülerin yalnızca kaya temelinde inşa edilebileceğini belirtti. Medovar, “Kerç Boğazı’nda 1000 metre derinliğinde yarı katı, kumlu ve sulu killer var. Eski normlara göre, bu killerin üzerine hiçbir şey yapılamaz. Onlar inşaata başladılar, kanunu ihlal ettiler. Bu yüzden yargılanmalılar. Bir çamur volkanının patladığını, kilin yukarı çıkacağını ve desteğin düşeceğini hayal edin. Direkler çamur üzerinde duruyor, bu çok ciddi bir ihlal. Birçok insanın ihtiyacı olmayan bu köprü tek insan için inşa edildi. Çok para harcandı ve işletme maliyetlerinin köprünün kendisini inşa etme maliyetini aşacağından eminim” ifadelerini kullandı.

Bunlara da bakın: