Rus bilim adamlarının bire bir yabancı meslektaşlarıyla görüşmesi artık yasak!

15 Ağustos 2019, 18:08

Kremlin yönetimi halkını kısıtlama hususunda distopya kurgularını andıran uygulamalarına bir yenisini ekledi. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı, bakanlığa bağlı kuruluşlara yabancı ve uluslararası kuruluşlarla olan temaslar, ayrıca yabancı vatandaşların kabulü hakkında kesin tavsiyeler içeren bir emir gönderdi.

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Mihail Kostyukov tarafından imzalanmış belgede yabancılarla yapılan görüşmelerde en az iki Rus bilim adamının bulunması gerektiği kaydediliyor. Bununla birlikte mesai dışında yapılan görüşmelerin de sadece yönetim tarafından verilen onaydan sonra yapılabileceği, ayrıca görüşmeden sonra bilim adamlarının görüşme hakkında kısa rapor hazırlaması ve yabancı bilim adamlarının kimlik bilgilerini belirtmesi gerektiği ifade ediliyor.

Belgeye göre Rusya’daki bilim kuruluşları ziyaret eden yabancıların sadece Rusya uluslararası anlaşmalarıyla öngörülen durumlarda bilgiyi kaydeden ve kopyalayan cihazları kullanabileceği belirtiliyor.

Rusya Bilim Akademisi üyesi Aleksandr Fradkov konu ile ilgili yaptığı açıklamada söz konusu emrinin Rus bilim adamlarının yabancı meslektaşlarıyla kurduğu bilimsel temaslara engel olacağı, ülkenin saygınlığına ve onun bilimsel gelişimine  zarar vereceğini vurguladı.

Fradkov ayrıca söz konusu belgenin bilim adamlarının hak ve özgürlüklerini ihlal ettiğini de ifade etti.

Sovyet ve Rus bilim tarihçisi, biyofizikçi Simon Şnol, Rusya Eğitim ve Bİlim Bakanlığının “tavsiyelerinin” Sovyet Birliği zamanındaki sınırlamaları tıpatıp tekrarladığını kaydetti.

Rus baskısı
Rusya
Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı
Bunlara da bakın: