Rus askerlerinin Venezuela’da olduğu doğrulandı

Güncel
Ömer Kaya
25 Mart 2019, 11:04
Ömer Kaya
25 Mart 2019, 11:04

İç karışıklarla boğuşan Venezuela’da Rus askerlerinin bulunduğu öğrenildi.

Moskova’daki bir askeri üsten havalanan AN-124 ve İL-62 nakliye uçaklarının, dün başkent Caracas’a indiği Rus İnterfaks haber ajansı tarafından öne sürüldü. Rusya’nın, askeri nakliye uçağı ile Venezuela’ya 100’den fazla asker ve 35 ton tıbbi malzeme ile bölgeye “askeri ve tıbbi yardım” gönderdiği belirtildi.

Venezuela basınına dayandırılan habere göre, Suriye ve Senegal’e uğrayan uçaklarda 100’ü aşkın Rus askerinin bulunduğu ve birliğin başında Rusya Kara Kuvvetleri Karargahı Komutanı Orgeneral Vasiliy Tonkoşkurov’un olduğunu bildirdi.

Haberin dünya medyasında yer almasının ardından, Caracas’taki Rusya Büyükelçiliği’nden bir yetkilinin gelişmeleri doğruladığı öğrenildi. Gizlilik kaydıyla konuşan yetkili, Rus askerlerinin iki ülke arasında yapılan bir anlaşma çerçevesinde istişarelerde bulunmak üzere Caracas’a geldiğini aktardı.

Venezuela’ya gelen kimliği belirsiz Rus askerlerinin, şu an nerede hangi faaliyette olduğuyla ilgili her hangi bir bilgi yer almadı.

VENEZUELA’DA SİYASİ KRİZ

Venezuela’da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juar Guaido, kendini “geçici devlet başkanı” ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanımıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump da gelişmeler üzerine Venezuela’ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Venezuela’da muhalefet lideri en son, Avrupa Parlamentosu tarafından da tanınmıştı.