Rus askerlerinin cesetleri Belarus şehirlerine taşınıyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
13 Mart 2022, 05:39
Mehmet Berk Yaltırık
13 Mart 2022, 05:39

Belarus’un Gomel, Mozyr ve Narovlya şehirlerindeki hastanelerin yaralı Rus askerleriyle ve morgların da Rus askerlerinin cesetleriyle dolduğu ifade ediliyor.

Belarus’un Gomel, Mozyr ve Narovlya şehirlerindeki hastanelere yaralı Rus askerlerinin ve morglara da cesetlerinin taşındığı ifade ediliyor. Ukrinform’un Radio Svoboda’dan aktardığı 13 Mart 2022 tarihli habere göre, Belaruslu doktorların bu tür bilgileri ifşa etmemek için bir anlaşma imzaladıkları, bazı durumlarda işten çıkarılmakla tehdit edildikleri kaydedildi.

Geçen hafta Mozyr’deki Rus askerlerinin cesetlerinin, şehirdeki morgun dolu olması sebebiyle Rus Demiryolları trenlerine yüklendiği belirtildi. Bir Mozyr sakini, Radio Svoboda’ya konuyla ilgili bildiklerini: “Gerçek olamayacak kadar çok ceset vardı. Mozyr istasyonunda bulunan insanlar, trene yüklenen ceset sayısı karşısında şok oldular. İnsanlar çekime başladı, ancak asker onları yakaladı ve kaldırılmasını emretti. Mozyr yakınlarındaki Kamyanka köyünde mezarlık çitle çevrildi, kimsenin girmesine izin verilmedi ve güvenlik kuruldu. Muhtemelen, Ruslar oraya gömülmeye başladı.” sözleriyle aktardı. Başka bir Mozyr sakini de gazetecilere verdiği demeçte, Mozyr’deki hastanenin hala Rus yaralı askerleriyle dolu olduğunu söyleyerek şehir sakinlerinden hastaneye gelenlerin şehirdeki bir çocuk hastanesine yönlendirildiklerini ifade etti.

RUS ASKERLERİNİN TAŞINDIĞI YERLER

Aktarılanlara göre, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana Gomel Radyasyon Tıbbı Merkezi’ne yaralı Rus askerlerinin gönderildiği ve orada Rus doktorların da çalıştığı ifade ediliyor. Yaralı Rus askerlerinin ayrıca Kostyukivka’daki (Gomel’e 10 kilometre uzaklıktaki bir köy) hastanelere de taşındığı belirtiliyor.

Gomel sakinleri, yaralı Rusların otobüslerle, ölülerin ise kamyonlarla taşındığını söylüyor. Habere göre bir Gomel sakini, Rus askerlerinin cesetlerinin Urallarda bir havaalanı üzerinden Rusya’nın bölgelerine taşındığını ifade ediyor.