Rus askerleri, Ukrayna'nın Buça bölgesinde bin 137 sivili öldürdü

Güncel
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 12:44
Anife Bilal
10 Haziran 2022, 12:44

Ukrayna Ulusal Polis Teşkilatı Başkanı İgor Klımenko, Rus askerlerinin yaklaşık bir ay boyunca işgali altında tuttuğu Kıyiv bölgesindeki Buça semtinde bin 137 sivili öldürdüğünü bildirdi. Bununla birlikte Klimenko polis görevlilerinin, Buça’da ve etrafındaki köylerde sivilleri öldüren ve işkence uygulayan Rus askerlerinin kimliklerini tespit ettiğini ve bazıları hakkında şimdiden yargı sürecinin başlatıldığını aktardı.

Ukrayna Ulusal Polis Teşkilatı Başkanı İgor Klımenko, 7 Haziran’da ABD’nin yeni Kıyiv Büyükelçisi Bridget A. Brink ile Buça’yı ziyaret etti. Klımenko, Brink’e Rusya’nın Kıyiv bölgesinde işlediği katliam ve işkencelerin kanıtları gösterdi. Ziyaret sırasında açıklamalarada bulunan Ukrayna Ulusal Polis Teşkilatı Başkanı, Rus askerlerinin Buça ve etrafındaki yerleşim yerlerinde bin 137 sivili katlettiğini bildirdi. 

SADECE BUÇA’DA 461 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

En çok cesedin İlk Çağrılan Havari Andreas Kilisesinin bahçesindeki toplu mezarda bulunduğunu belirten Klımenko, “Toplamda burada 116 ceset bulundu. Çoğu erkek. Kurbanların bazılarında kurşun yaraları, mayın yaralanmaları mevcut, cesetlerin bir kısmı yanmış durumda. Buça bölgesinde toplamda bin 137 sivil öldü, bunlardan 461’i doğrudan Buça kentinde öldürüldü” dedi.

BUÇA’DA KATLİAM YAPAN RUS BİRLİKLERİ BELİRLENDİ

Polisin Buça’da konuşlandırılan Rus birliklerini tespit ettiğini belirten Klımenko, “Bunlar, Rusya Federasyonu’nun hava kuvvetlerine bağlı altı tabur taktik grubu ve bir mekanize tugay. Şu an tüm askerlerin isimlerini belirleme konusunda çalışıyoruz. 13 kişi ile ilgili iddianame hazırladık bunlardan 10’u Başsavcılığa iletildi.” dedi.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.