Rus askerleri Şuşa ve Hankendi'nde konuşlandı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Kasım 2020, 10:17
Ayyıldız Huri Kaptan
14 Kasım 2020, 10:17

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus Barış Güçleri’nin Dağlık Karabağ’daki durumuna ilişkin toplantı yaptı. Rus barış gücü askerlerinin Şuşa ve Hankendi’nde gözlem noktası oluşturduğu açıklandı.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın Azerbaycan karşısında yenilgiye uğramasının ardından Rusya’nın arabuluculuğunda 3 ülke arasında imzalanan anlaşmaya göre bölgeye Rus Barış Gücü askerleri gönderilmesi kararlaştırılmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Karabağ’da konuşlanacak barış gücü askerlerinin durumu ile ilgili dün yaptığı toplantı sonrasında, barış gücü askerlerinin Şuşa ve Hankendi’nde gözlem noktası oluşturduğu açıklandı.

Rusya Savunma Bakanlığı sevkiyatlarını sürdürürken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çalışmalarla ilgili bilgi almak için Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov ve Rusya Acil Durumlar Bakanı Yevgeny Zinichev ile telekonferans yoluyla toplantı yaptı.

“UMARIM ARTIK KARABAĞ’I DEĞİL BAŞKA ŞEYLER TARTIŞIRIZ”

Putin toplantının başında konuşma yaparak, “Dağlık Karabağ Bölgesi’nde durum için toplandık. Umarım artık ‘Dağlık Karabağ Sorunu’ ifadesini kullanmayacağız. Umarım artık başka konuları tartışırız. Toplantımızda Savunma Bakanımız Sergey Şoygu’dan sorumluluk alanlarındaki Rus Barış Güçleri’nin son durumu hakkında bilgi almak istiyorum” diye konuştu.

PUTİN ŞOYGU’DAN BİLGİ ALDI

Rus Barış Güçleri’nin Karabağ’da belirlenen noktalara yerleştirilmesi ile ilgili çalışmaları bildiren Rusya Savunma Bakanı Şoygu’nun, aktardıkları şöyle:

“Anlaşmaya göre bin 960 asker, 90 zırhlı ve 380 araçtan oluşan Rus Barış Gücü askerleri Karabağ’daki temas hattı ve Laçin koridoru boyunca gözlem noktalarına yerleştirilmesi planlanıyor.

3 gün içinde 73 uçak seferi ile bin 103 asker ve bin 168 askeri teçhizat bölgeye ulaştı. 10-11 Kasım’da, Laçin koridoru kontrol altına alındı. Dün saat 17.00’de Barış Gücü birimleri Hankendi ve Şuşa şehirlerine gönderilerek, 4 gözlem noktası oluşturuldu.

Bugün son olarak Güney noktasında gözlem noktalarının kurulmasının tamamlanmasını bekliyoruz. Dağlık Karabağ’ın kuzeyinde başka bir birimden Barış Gücü askerleri yerleştirildi.

Şoygu, ayrıca Ermenistan ve Azerbaycan taraflarıyla iletişim hatlarının oluşturulduğunu bildirdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’E BİLGİ VERİLDİ

Dışişleri Bakanı Lavrov ise anlaşmanın diplomasi noktalarına değinerek, AGİT Minsk Grubu Eş Başkanları ve BM Güvenlik Konseyi’ne anlaşmanın detayları hakkında bilgi verildiğini belirtti.

Öte yandan Lavrov, ayrıca BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Ofisi ile sürekli iletişim halinde olduklarını bildirdi.

Acil Durumlar Bakanı Zinichev bölgeye teknik ekipman göndereceklerini ve bölgeye sahra hastanesi kurmayı planladıklarını kaydetti.

FSB Başkanı Bortnikov, ise Ermenistan-Nahçivan bölgesindeki 2 nokta ile Ermenistan-İran sınırındaki 5 noktaya sınır karakollarının konuşlandırıldığını aktardı.