"Rus askeri varlığı Venezuela için milli egemenliğe darbe"

Güncel
_QHA Ankara
27 Mart 2019, 23:51
_QHA Ankara
27 Mart 2019, 23:51

Kendisini “Geçici Devlet Başkanı” ilan Juan Guaido başkanlığında toplanan Venezuela Milli Meclisi, Rusya’nın ülkedeki askeri varlığını “Milli egemenliğe darbe” olarak nitelendirdi.

Guaido’nın açıklamasının ardından Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ise tam tersi bir durumu savundu.


ANAYASA İHLAL EDİLDİ

Venezuela’daki Rus askerlerinin varlığının kabul edilmesinden sonra muhaliflerin yoğunlukta olduğu Milli Meclis toplandı. Kendisini “Geçici Devlet Başkanı” ilan Juan Guaido başkanlığında yapılan oylamada meclis, Rus askeri varlığını “Milli egemenliğe darbe” olarak nitelendirdi ve Anayasasının ihlal edildiği bildirdi.

“Hükûmet ordusuna güvenmiyor!” çıkışı yapan Guaido, “Çünkü orduyu ithal ediyorlar. Anayasa’yı tekrar ihlal ediyorlar” dedi. Yasaya göre Milli Meclis, Venezuela’daki herhangi bir yabancı askeri görevi onaylamak zorunda.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI ANLAŞMAYI KABUL ETTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Moskova ile Karakas arasındaki iş birliği doğrultusunda Rus askerlerinin Karakas’a sevk edildiğini doğruladı. Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza konuyla ilgili olarak Guaido’yu eleştirerek, “Rusya’nın Venezuela’ya desteği, uluslararası hukuka, sağduyu ve saygıya dayanıyor” ifadelerini kullandı.