"Rus askeri tehdidi gerçek ve ona birlikte karşı koymamız gerekiyor”

18 Haziran 2020, 18:25

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar, ülkesinin, Rusya’nın Kırım’dan askeri saldırı başlatması riskinin farkında olduğunu ve uluslararası toplumun dikkatini her zaman Kremlin tarafından gelen gerçek tehditlere dikkat çektiğini ifade etti.

RUSYA’NIN KIRIM’A KARA KORİDORU AÇMA PLANLARI

Apostrof haber ajansına konuşan Vasıl Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıya geçebileceğinin risklerini öngördüklerini belirterek, “Askeri uzmanlar, tabii ki Kırım’dan gelebilecek tehdidin ne kadar gerçek olduğunu biliyor. Burada, Karadeniz’in tüm kıyısı boyunca indirme operasyonunu gerçekleştirme olanağına sahip Rusya’nın Karadeniz Filosunun potansiyelini göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Rusya’nın Kırım’a, belki de Transdinyester’e kadar kara koridoru açma planlarından vazgeçtiğini sanmıyorum. Özellikle Kırım’daki suyun gitgide azaldığını göz önünde bulundurursak… Ayrıca Donbas tarafından gelebilecek askeri tehdidi kimse gündemden çıkarmadı.” dedi.

UKRAYNA, HER ZAMAN RUS TEHDİDİNE DİKKAT ÇEKİYOR

Ukrayna’nın her zaman uluslararası toplumunun dikkatini, Rusya’dan gelebilecek gerçek tehditlere çektiğini belirten Bakan Yardımcısı, “Öncelikle bu bilgiyi Normandiya Formatına katılan devletlere; Almanya, Fransa, ABD ve NATO’daki diğer ortaklarımıza bildiriyoruz. Rus askeri tehdidi gerçektir ve ona birlikte karşı koymamız gerekiyor.” diye kaydetti.

İlgili haber: “Rusya, kuraklık nedeniyle Kuzey Kırım Kanalını ele geçirmek isteyebilir”

BODNAR: UKRAYNA’YA SALDIRMAK İÇİN KIRIM’DAKİ SU SORUNUNU BAHANE EDEBİLİRLER!

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için kullanabileceği bahaneleri de yorumlayan Bodnar, “Putin’in ne düşündüğünü ve askerlerine sıradaki saldırganlığa hazırlık yapma talimatı verip vermediğini bilmiyoruz. Fazla spekülasyon yapmayacağım ancak Ukrayna’ya karşı saldırmak için Kırım’daki su sorunu bahanesi kullanılabilir veya Rusya’daki yönetimin yeniden yapılandırılması sırasında yapılan ihlalleri gizlemek ve seçmenlerin desteğini almak için saldırıya geçebilirler.”  dedi.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV KONUYA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Konuyla ilgili Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son dönemde halkın desteğini kaybettiğini hatırlatarak; desteği artırmak için su sorunu bahanesini kullanabileceğini ve Ukrayna’ya saldırıya geçebileceğini aktarmıştı.


Kırım
Rus saldırganlığı
Rusya
Ukrayna
vasıl bodnar
Bunlara da bakın: