Rus askeri propagandasına maruz kalan çocukların durumuna ilişkin veriler Lahey'e gönderildi

Güvenlik
E. K.
01 Ekim 2020, 18:51
E. K.
01 Ekim 2020, 18:51

Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinin ardından Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım İnsan Hakları Grubu ile birlikte Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesine Kırım’da çocukların askerileştirilmesine ilişkin verilerin yer aldığı bir rapor gönderdi.

Bugün Kıyiv’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Kırım İnsan Hakları Grubu Başkanı Olga Skrıpnık, “Belge, bir savaş suçuyla ilgili: Ukrayna vatandaşlarının Rus ordusuna alınması. Bu kez, delil tabanı yalnızca Rus ordusunda hizmet etmek istemeyen vatandaşların cezai kovuşturulmasıyla ilgili değil, bu kez çalışmanın ana odağı, Rus askeri militarist propagandasının kurbanı olan Kırım çocuklarına yöneliktir. Bu propaganda, askerlik hizmetine zorlamanın bir parçası olarak kullanılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARA RUS ASKERİ PROPAGANDASI AŞILANIYOR”

Belgeye, çocukların militarizasyonu ile ilgili bilgilerin neden dahil edildiğini açıklayan Kırım İnsan Hakları Grubu uluslararası insancıl hukuk uzmanı, hukukçu Bogdan Melnikoviç, “Kırım’da çocuklara askeri eğitim veren eğitim kurumlarından bahsettik: bunlar hem özel eğitim kurumları hem de okul çocukları için askeri kurslar. Belgeye dahil edildiler, çünkü eğitim sırasında, silah kullanımı eğitiminin yanı sıra, ileride işgalci ordusunda görev yapmaları için çocuklara Rus askeri geleneği aşılanıyor.” dedi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da çocuklar küçük yaştan itibaren Rus ordusunda hizmet etmek için hazırlanıyor, onlara askeri eğitim veriliyor ve çocuklarda “Rus askeri kimliği” oluşturuluyor.