Rus askeri istihbaratı, MH17 faciasıyla ilgili sahte haberleri koordine etti

Haberler
Anife Bilal
14 Kasım 2020, 12:58
Anife Bilal
14 Kasım 2020, 12:58

Rus Askeri İstihbarat Servisinin (GRU), 2014 yılında Ukrayna’nın Donbas bölgesinde MH17 Malezya Havayollarına ait uçağın düşürülmesi hakkında yalan haberler yayan Bonanza Media projesinin faaliyetlerini koordine ettiği ortaya çıktı. Sivil araştırmacıların yürüttüğü araştırmanın sonucuna göre ilgili medya projesinin faaliyetleri GRU Albayı Sergey Çebanov (Sergei Chebanov) tarafından yönetiliyordu.

Birleşik Krallık merkezli sivil araştırma platformu “Bellingcat”, Rusya merkezli bir araştırma sitesi olan The Insider ile birlikte yürüttüğü ortak bağımsız araştırma sonucunda, 2014 yılında Ukrayna’nın Donbas bölgesinde MH17 Malezya Havayollarına ait uçağın düşürülmesi ile ilgili yayan haberleri yayan Bonanza Media projesinin Rus askeri istihbarat görevlisi bir şahıs tarafından yönetildiğini ortaya çıkardı. Eski Russia Today (RT) çalışanı Yana Yerlaşova ve Hollandalı blogger Max van der Werff’in üzerinde ortak çalıştığı Bonanza Media projesi, MH17 faciasıyla ilgili birkaç film hazırlamıştı ve Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibinin (JIT) arşivlerinden birkaç gizli belge yayımlamıştı.

ARAŞTIRMACILAR RUS ASKERİ İSTİHBARATININ ROLÜNÜ ORTAYA ÇIKARDI

Belingcat ve The Insider araştırmacıları Bonanza Media projesinin faaliyetlerinin GRU Albayı Sergey Çebanov tarafından yönetildiğini ortaya çıkardı. Hackerların kendilerine sağladığı Çebanov’un yazışmaları ve telefon aramalarını inceleyen araştırmacılar, Rus istihbarat görevlisinin, Yerlaşova’nın MH17 faciası hakkında film çekmek için Ocak 2020’da sözde Lugansk Halk Cumhuriyetine gerçekleştirdiği seyahatini organize ettiğini tespit etti.

Araştırmaya göre, Yerlaşova, Şubat 2020’de MH17 hakkında hazırladığı bir başka film için hazırladığı tanıtım filmi, Mayıs 2020’de ise RT ile işbirliği yapan Hollandalı gazetecinin MH17 davası ile ilgili hazırladığı haberi konusunda Çebanov’dan onay aldı.

MH17 FACİASI

Bilindiği üzere, Ukrayna’nın doğusunda 17 Temmuz 2014 tarihinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki bölgede, düşürülen MH17 sefer sayılı uçakta bulunan 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı. Ülkede, 2014’te Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın, Rus yapımı BUK füzesiyle vurulduğu bildirilmişti.

İngiltere’deki “Bellingcat” adlı sivil araştırma platformu, Malezya uçağının düşürülmesini inceleyerek uçağı vuran füze sisteminin Rusya’ya ait olduğuna dair kanıtları yayınlamıştı.

Ukrayna, Hollanda, Avusturya, Belçika ve Malezya’dan temsilciler, 20 Eylül’de MH17 uçağı faciasının soruşturulması konusunda iş birliği anlaşması imzalamıştı.

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014’te Ukrayna’da düşürülen uçağın Kursk’ta bulunan Rusya Silahlı Kuvvetleri 53. Hava Savunma Tugay Birliğine ait olan füze sistemiyle vurulduğunu açıklamıştı.