Rus askeri birliğindeki patlama: Radyasyon tehlikesi var mı?

09 Ağustos 2019, 14:13

Rusya’nın kuzey batısındaki Arhangelsk bölgesinin Severodvinsk kentinde bir askeri birlikte, füze motoru test işlemleri sırasında meydana gelen patlama sonucunda radyasyon seviyesinin yükseldiği kaydedildi.

İnterfaks ajansının aktardığına göre şehirde kısa bir süreliğine radyasyon seviyesinin yükseldiği ancak Rus yönetiminin kaydettiğine göre normale döndüğü aktarıldı.

Severodvinsk’te sürekli olarak altı izleme istasyonunun çalıştığı, saat başı yeni ölçüm yapıldığı belirtildi.

Rusya Federal Tüketici Hakları ve İnsan Sağlığını Koruma Servisinin istatistiklerine göre de bölgede yaşayan insanların hayatı durumuna yönelik herhangi bir tehdit bulunuyor. Ancak bölgenin yakınlarındaki Beyaz Deniz’in yüzmeye kapatıldığı aktarıldı.

ASKERİ BİRLİKTE PATLAMA

Rusya’nın kuzey batısındaki Arhangelsk bölgesinin Severodvinsk kentinde bir askeri birlikte, füze motoru test işlemleri sırasında meydana gelen patlamada 2 askeri uzmanın öldüğü bildirilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığından 8 Ağustos 2019’da yapılan açıklamaya göre, yeni üretilen füze motor sisteminin test edilmesi sırasında patlama meydana geldi. Bölgede radyasyon oranın normal olduğu bildirilirken bazı ajanslar patlamanın bir gemide meydana geldiğini duyurdu. Savunma bakanlığı 2 kişinin öldüğünü, 6 da yaralı olduğunu duyurdu.

Bu olay, Rusya’da son bir hafta içinde ikinci kaza oldu. Açinsk kentindeki askeri birliğin cephanesinde, 6 Ağustos 2019’da meydana gelen patlamada 1 kişi ölmüştü.

Arhangelsk
patlama
radyasyon
Rusya
Severodvinsk
Bunlara da bakın: