Rumlar Kıbrıs’ta çözümsüzlükten yana

Haberler
_QHA Ankara
08 Nisan 2019, 23:09
_QHA Ankara
08 Nisan 2019, 23:09

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Temsilcisi Jane Holl Lute ile bir araya geldi. Görüşmenin sonunda yapılan açıklamada Güney Kıbrıs Rum Kesiminin geçmiş mutabakata hala saygı göstermediği ifade edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, barış müzakerelerine devam edilmesi için gerekli zeminin oluşturulması konusunda görüşmeler yapmak üzere adaya geldi. Bu sabah Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile araya gelen Lute, öğleden sonra da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda yer alan Akıncı-Lute görüşmesi, yaklaşık 1 saat 45 dakika sürdü. 

Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım konusunda Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in tavrından vazgeçmediğini tespit ettiklerini söyledi. Barış Burcu, geçmiş mutabakata saygı gösterilmediğini belirterek, “Lute’un görev tanımını tamamlayabileceği olanaklar mümkün görülmüyor. Bu, BM Genel Sekreteri Guterres’in önümüzdeki günlerde sunacağı raporuna da yansıyacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu

“ANASTASİADES OLUMSUZ TAVRINDAN VAZGEÇMEDİ”

BM Genel Sekreteri’nin geçici Özel Danışmanı Lute, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile görüştü. Görüşmelerin detaylarına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Sözcüsü Burcu, siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım konusunda Rum Yönetimi Başkanı Anastasiades’in olumsuz tavrından vazgeçmediğini belirtti.

Geçmiş mutabakatlara saygı gösterilmediğini ifade eden Burcu, “Rum Yönetimi, 30 Haziran’da BM Genel Sekreteri Guteerres’in sunduğu çerçeveyi aynen kabule hazır değildir. Dolayısıyla bu aşamada üzülerek söylüyorum ki Sayın Lute’un görev tanımını tamamlayabileceği olanaklar mümkün görülmemektedir. Sanırım bu durum 15 Nisanda Sayın Genel Sekreterin Güvenlik Konseyine sunacağı rapora da bu şekilde yansıtılacaktır” dedi.

“İLERLEMENİN 3 ŞARTI VAR”

Görüşmelerde ilerlemenin 3 şartı olduğunu belirten Burcu, “Rum tarafının dönüşümlü başkanlık yerine dönüşümlü başbakanlığı önerdiği, bunun yerine de kalıcı daimi bir Rum Başkanın devletin başında durması gerektiği ve sembolik durması yönünde sanki yeni fikirler varmış gibi bir algı yaratılmaya çalışıldı. Mayıs 2015’te bu öneri tartışıldı ve reddedildi” diye konuştu.