Rumlar Doğu Akdeniz’de kışkırtıcı politikadan vazgeçmiyor

Güncel
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 23:42
_QHA Ankara
27 Mayıs 2019, 23:42

Türkiye’nin kendi kıta sahanlığındaki sondaj faaliyetlerini içine sindiremeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi çareyi Fransızlara sığınmakta buldu.

TRT Haber’in aktardığına göre Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Fransa, 15 Mayıs 2019’da Paris’te Savunma İşbirliği Anlaşması imzaladı.

Anlaşmanın detaylarına ilişkin haberler yapan Yunan ve Rum basını anlaşmanın sızdırıldığını ve anlaşmada 9 maddeye yer verildiğini duyurdu. Fransız petrol şirketinin, Rum Yönetimi’nin sözde parsellerinde ruhsat alarak faaliyet gösterdiği hatırlatıldı. 

İddiaya göre Türkiye, çakışan bölgelerde herhangi bir müdahalede bulunursa Fransız savaş gemileri ile karşılaşacak. 

Fransa’nın bölgedeki daimi ve sürekli varlığının garanti altına alınmasının da anlaşmada yer aldığı öne sürüldü. Bu durum da Fransız güçlerinin Doğu Akdeniz’e yerleştiği de beraberinde getirdi. 

YENİ ÜS 6 AYA HAZIRLANACAK

Mari köyündeki Evangelos Florakis deniz üssünün yüksek operasyonel menzilli üsse dönüştürülmesi ve 6 ayda hazır olması planlanıyor. Üssün alt yapısına da ekonomik katkıda bulunacak olan Fransa, Rum kesiminin deniz kuvvetleri güçlendirilecek ve modernizasyonunu üstlenecek. 

Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği Savunma Anlaşması, PESCO, çerçevesinde Doğu Akdeniz’de operasyonda bulunacak Fransız Deniz Kuvvetlerinin gereksinimleri tamamıyla karşılanacak.

Ayrıca iki tarafın silahlı kuvvetleri ortak ve Avrupa faaliyetleri çerçevesinde işbirliği yapacak, ortak eğitim alacak.

Yunan ve Rum basınında yer alan anlaşma içeriği iddiasına Fransız makamlarından herhangi bir açıklama yapılmadı.