Rumeli Türkleri, Kırcaali'deki mevlitte bir araya geldi

Haberler
Oğuzhan Batur
06 Mayıs 2019, 19:07
Oğuzhan Batur
06 Mayıs 2019, 19:07

Bulgaristan’daki Yedi Kızlar Camii’nde, yüzyıllardır sürdürülen mevlit geleneği bölgedeki Türkleri buluşturdu.

Bulgaristan yönetimi altındaki Kırcaali’nin Kızılağaç ilçesinin Nalbantlar köyünde Yedi Kızlar Camii’nde mevlid-i şerif okutuldu.

Mevlite Bulgaristan’ın birçok bölgesinden ve Yunanistan yönetimindeki Batı Trakya’dan birçok Türk katıldı. Bütün şehitler için dualar okunan mevlit törenine, yaklaşık 4 bin kişi katıldı.

Kırcaali Müftü Vekili Nasuf Nasuf, mevlit sonrası Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan’da mevlit geleneğinin yüzyıllardır sürdürüldüğünü anlattı. Nasuf, “Nalbantlar köyümüzde 1438 yılında tek bir demir çivi çakılmadan kurulan Yedi Kızlar Camii her yıl Hıdrellez zamanlarında dünyanın dört bir yanından gelen binlerce Müslümanı buluşturur.” dedi.

Mevlide katılan Sabiha Mestan da, “Kırcaali ve Hasköy bölgelerinin yanı sıra komşu Yunanistan’dan gelenler burada ortak duygular paylaşır. Yedi Kızlar Camii’nde Mevlid-i Şerif dinlemek onur verici bir şey.” ifadelerini kullandı. 90 yaşındaki Hacı Sabri Mestan ise sağlıklı olduğu sürece her yıl bu mevlide katıldığını ve katılmaya devam edeceğini anlattı.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinden gelen Muammer Mehmet ise, “Batı Trakya’da yaşayan Türkler olarak ramazanı hasret ve mutlulukla karşılıyoruz.” şeklinde konuştu. Mevlit için camide hazır bulunan 85 yaşındaki Hasan Hacıoğlu da, “Biz Müslümanız, Türküz, Osmanlıyız. Dinimiz inancımız büyüktür.” dedi.

Efsaneye göre nişanlıları savaştan geri dönmeyen 7 kız, sahip oldukları çeyizleri ve tüm mal varlıklarını satıp, toplanan para ile Bulgaristan’ın güneydoğusunda Yunanistan sınırına yakın Nalbantlı köyündeki camiyi demir çivi kullanmadan bir gecede inşa ettiklerine inanılıyor. Daha sonra ortadan kaybolan bu kızlardan bir daha haber alınamadığı söyleniyor. 600 yıllık tarihe sahip caminin yıkık olan 30 metrelik minaresi 2015 yılında yeniden inşa edilmişti.