Rum Yönetimi, KKTC'yi Kapalı Maraş konusunda BM'ye şikayete hazırlanıyor

03 Eylül 2019, 18:29

Rum basınında yer alan bir haberde Rum Yönetimi’nin “Maraş” konusunda KKTC’yi (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) BM’ye (Birleşmiş Milletler) şikayet edeceği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Alpha kanalına 2 Eylül 2019’da verdiği röportajda, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’e, hukukçular ve uluslararası ilişkiler uzmanlarıyla birlikte Maraş’taki Türk faaliyetleriyle ilgili BM’ye başvuru yapılması olasılığını araştırması konusunda talimat verdiğini söylediğini yazdı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in röportajında, müzakerelerin yeniden başlaması için çaba gösterilen bu dönemde, Türkiye’nin tavrıyla ilgili hoşnutsuzluğunu da gizlemediğini kaydetti.

Habere göre Rum Hükûmet Sözcüsü Prodromos Prodromu da, Anastasiadis ile BM Genel Sekreterinin atadığı geçici Özel Danışman Jane Holl Lute ile dünkü görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Maraş ile ilgili sözde “yasa dışı faaliyetlerinin” devam etmesi durumunda ortaya çıkacak güçlüklerin göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Gazete, sözde “Maraş Belediyesi”nin dün, kendi içinde de toplantı yaptığını ve yeni seçilen “Başkan” Simos Yoannu’nun, bundan sonraki faaliyetlerinin Maraş’a dönüş için yapılacak faaliyetler olduğunu açıkladığını yazdı.

Habere göre Yoannu, Anastasiadis ile bir an önce görüşmek ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacağı görüşmeden önce, Maraş konusunda neler söyleyeceğini görmek istediklerini kaydetti. Yoannu ayrıca, yakın zamanda Brüksel’e giderek birtakım temaslarda bulunacaklarını açıkladı.

kapalı maraş
KKTC