Rum gazeteci: Türkiye ile mücadele etmemiz mümkün değil!

22 Ocak 2020, 17:16

Rum gazeteci Hristos Panayiotidis, “Türkiye ile mücadele etmemiz mümkün değil” diyerek, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile kavga etmek yerine, iş birliği yapmanın gerektiğini ifade etti.

“TÜRKİYE İLE ZITLAŞMA, ADAYI UÇURUMDAN ATMAK DEMEK”

Cyprus Mail gazetesinde, “Türkiye, bizim inandığımız canavar mı?” başlıklı bir yazı yazan Rumların ünlü gazetecilerinden Panayiotides, “Türkiye ile coğrafi, ekonomik, nüfus, askeri ve diğer bütün verilere bakıldığında mücadele etmemiz mümkün değildir. Gelinen aşamada, Türkiye ile zıtlaşma, bu yönde politika gütme adayı uçurumdan aşağıya atmakla eş anlamlı olur” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ D.AKDENİZ’DE ÖNEMLİ BİR AKTÖR OLARAK TANIMALIYIZ”

Rum gazeteci, “Türkiye’yi herhangi bir şekilde mağlup etmemiz veya geri çekilmeye zorlamamız olanak dışıdır” diyerek, “Bunun hayalini kuran vatanseverler bir hayal aleminde yaşamaktadırlar ve bundan uyandıklarında çok geç olacak. Bizim Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de hidrokarbon meselesinde önemli bir aktör olarak tanımamız gerekmektedir. Türkiye zaten bunu sağlamak için uğraşmaktadır” dedi.

DOĞU AKDENİZ’DE YENİ SONDAJ ÇALIŞMALARI BAŞLAMIŞTI

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin yeni sondaj görevi için Lefkoşa-1 hattına hareket edeceğini duyurmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da 21 Ocak’ta yaptığı yazılı açıklamada, Yavuz sondaj gemisinin, cuma günü KKTC hükümetinin 2011’de Türkiye Petrollerine verdiği ruhsatlar çerçevesinde, üçüncü sondaj faaliyetini gerçekleştirmek üzere Ada’nın güneyindeki “G” ruhsat sahasına intikal ettiğini belirtmişti.

Bunlara da bakın: