Ruhani: İran'a yönelik baskılar tam bir savaştır

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 16:58
Mehmet Berk Yaltırık
12 Mayıs 2019, 16:58

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesine yönelik siyasi ve ekonomik baskılara binaen, “Devrim tarihinde benzeri görülmemiş tam bir savaş” değerlendirmesinde bulundu.

Başkent Tahran’da siyasi aktivistlerle toplantı düzenleyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

1980-1988 yıllarındaki İran-Irak savaşından daha iyi ya da daha kötü durumda olmadıklarını ifade eden Ruhani, bununla birlikte ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının çok etkili olduğunu dile getirdi.

Bu zorlu süreçte tüm unsurların birlikte hareket etmesini isteyen Ruhani, İran’a yönelik siyasi ve ekonomik baskıları, devrim tarihinde benzeri görülmemiş bir savaş olarak nitelendirerek, bankacılık alanında getirilen kısıtlamaların petrol, petrokimya, çelik ve tarım ürünlerinin satışı üzerinde de etkili olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, yaptırımlar karşısında teslim olmamakla birlikte bir çözüm yolu bulunması gerektiğini de belirtti.

Halkın ekonomik sorunları olduğunu da dikkat çeken Ruhani, problemin sadece ekonomik olmadığını ve meselenin tüm yönleriyle ele alınması gerektiğini söyleyerek toplantıya katılan siyasi aktivistlere destek çağrısında bulundu.