Roza Kurban'dan Kırım Derneğinde "Biz İdil'den Ural'dan" konferansı

Haberler
Ömer Kaya
08 Nisan 2019, 12:57
Ömer Kaya
08 Nisan 2019, 12:57

Kırım Derneği Genel Merkezi Bekir Sıtkı Çobanzade Salonu’nda 6 nisan 2019 tarihinde araştırmacı yazar Roza Kurban tarafından “Biz İdil’den Ural’dan” adlı konferansı verildi.

Konferans kapsamında takdim konuşmasını, Kırım Derneği Genel Başkan vekili ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Kırım Derneği olarak Türk dünyasının problemlerini de yakından takip ettiğini İdil-Ural’ın Türk dünyasındaki önemini her zaman koruduğu değerlendirmesinde bulundu.

Yazar Roza Kurban sunumuna, İdil-Ural’ın tarih içerisindeki yerini anlatarak başladı. İdil-Ural’ın önemli aktörlerinden Kazan Tatarlarının ve Başkurtların milli hareketleri hakkında bilgi verdi. Kurban, Rusya Müslümanları Kongreleri hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak; Sovyetler Birliği zamanında İdil-Ural bölgesinde yaratılan suni açlıklar ile yapılan aydın katliamlarına da değindi.

KURBAN: GÜNÜMÜZDE TATARİSTAN, RUSYA’YA BAĞLI BİR VİLAYET HALİNE GELDİ

Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından, Rusya’ya bağlı olan Tataristan’ın 1992 yılında hazırladığı Anayasası ile geniş milli haklara sahip bir özerk cumhuriyet iken, zaman içerisinde bu haklarının birer birer Rusya tarafından alındığını anlatan Kurban, günümüzde Tataristan’ın Rusya’nın bir vilayeti haline getirildiğini ifade etti.

İnsanların Rusya istihbaratı tarafından çok sıkı bir şekilde takip edildiğini, sosyal medya paylaşımlarına dahi çok ağır cezalar verildiğini anlatan Kurban, Rusya’nın İdil-Ural sahasında ve el attığı her coğrafyada toplumları, en temel insani ve milli haklarından mahrum bırakarak bir korku imparatorluğu oluşturduğuna dikkat çekti.

RUSYA, TATARİSTAN’DA ANADİLDE EĞİTİMİN ÖNÜNÜ KESİYOR

Milli kimliklerinin Rusya tarafından korumasız hale getirildiğini ifade eden Kurban, Kazan Tatarlarının kendi cumhuriyetlerinde anadillerinde eğitim almalarının dahi önünün kesildiğini ancak belirli sayıdaki velilerin yazılı müracaatlarının olması durumunda anadilde eğitim alabildiklerini, bununda çok yetersiz kaldığını anlattı.

Programın kapanışında araştırmacı yazar Roza Kurban’a, fotoğraflardan oluşan Berkant Çolak’ın hazırladığı “Kırım Tatar Türkleri’nde Kayıp Zamanlar” adlı kitap hediye edildi. Roza Kurban da kendisi ve Doğu Türkistanlı Türkolog eşi İklil Kurban’ın yazmış olduğu kitapları Kırım Derneği Genel Merkezi kütüphanesine hediye etti.