Rostov mahkemesi, Rus askeri birliklerinin Donbas bölgesinde bulunduğunu kabul etti

Güvenlik
Anife Bilal
17 Aralık 2021, 15:24
Anife Bilal
17 Aralık 2021, 15:24

Rus mahkemesi, bir yolsuzluk davası çerçevesinde Kasım 2021’de aldığı kararda, Rusya işgali altındaki Donbas bölgesinde konuşlandırılan Rus birliklerine tedarik edilen yiyecek hakkındaki bilgileri ifşa ederek, Rusya’nın Ukrayna doğusuna asker gönderdiğini teyit etmiş oldu. Rus mahkemesinin kararını değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, “Rus mahkemesinin kararı, Rus yetkililerin uluslararası adalete teslim etme gününü yaklaştırdı.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Kirovskiy Bölge Mahkemesinin bir yolsuzluk davası çerçevesinde, Kasım 2021’de aldığı karara göre, 2019 yılında Rusya Federasyonu, yasa dışı oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyetleri’ne Rus ordusunun ihtiyaçları için tonlarca yiyecek tedarik etti. Kararda yer alan bilgilere göre, Rostov bölgesinden Ukrayna doğusunda konuşlandırılan Rus birlikleri için her 2 haftada bir 1300 ton gıda gönderildi. Tahminlere göre, bu miktarda bir yiyecek yaklaşık 26 bin kişinin 2 haftalık gıda ihtiyacını karşılamak için yeterli görülüyor. Mahkeme kararında, yiyecek tedarikinin sadece bir tek şirket aracılığıyla yapıldığı ifade edildi.

RUSYA KENDİ YALANLARI İFŞA ETTİ!

Ukrayna tarafı, Rus mahkemesinin söz konusu kararının, Rusya’nın Donbas’taki çatışmaların bir tarafı olduğunun bir kanıtı olduğunu belirtti. Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, “Rus mahkemesinin kararında, Rusya Federasyonu silahlı kuvvetlerinin, geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında yerleştiğinin teyit edilmesi, Moskova’nın Donbas’taki çatışmanın sözde ‘Ukrayna’nın iç sorunu’ konusundaki argümanları bir kere daha ikna edici şekilde yalanlıyor. Bu kez, Rusya kendi elleriyle, uluslararası bir silahlı çatışmanın tarafı statüsünü açıkça kayda geçiren yasal bir emsal yarattı.” diye vurguladı.

“BU KARARI ULUSLARARASI MAHKEMELERDE KULLANACAĞIZ”

Ukrayna krizinin çözümü için oluşturulan Üçlü Temas Grubu Ukrayna Heyeti Danışmanı Oleksiy Arestoviç, Rusya’nın devamlı Donbas’ta Rus askerlerinin bulunmadığını savunduğunu hatırlatarak, “Şimdi ise Rus mahkemesinin ve sayın yargıç Şolohov’un kararından sonra, Donbas’taki Rus birlikleri ile ilgili davalarda çalışan tüm avukatlara tutumları savunma konusunda yardım edecek bir dava örneğimiz elimize geçmiş oldu…Kesinlikle bu kararı çalışmalarımızda kullanacağız.” dedi.