Romen prensesin diplomatlara tarih dersi Rusya’yı kızdırdı

01 Aralık 2019, 15:33

Romen kraliyet ailesinden Prenses Margaret’ın diplomatlara 1939 tarihli Stalin-Hitler Paktı’nı ve Rusya’nın Gürcistan ve Ukrayna’ya son müdahalelerini hatırlatan konuşmasına Kremlin tepki gösterdi.

Rusya Büyükelçiliği kıdemli bir kraliyet prensesi olan Margaret’ı (Margareta of Romania) Gürcistan ve Ukrayna’daki Rus müdahalelerini kınayan konuşmasının ardından, “tarihi fobiler” sergilemekle suçladı. Romanya Dışişleri Bakanlığı, büyükelçiliğin yorumlarını “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Romanya Dışişleri Bakanlığından 26 Kasım 2019’da yayımlanan konuyla ilgili bildiride, Rus Büyükelçisi Valery Kuzmin’in, “ikili ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceği” belirtilerek “Rus diplomatik tutumunun kabul edilemeyeceğini deklare etmek” için bakanlığa çağrıldığı açıklandı.

“PRENSES MARGARET KRİZİ” NASIL MEYDANA GELDİ?

Tartışma, Romanya’nın son kralı I. Michael’in kızı ve tacın vasisinin, 21 Kasım 2019’da Bükreş’teki kraliyet sarayında, kraliyet evinin diplomatlar topluluğu için düzenlediği gala etkinliğinde yaptığı konuşmadan kaynaklandı.

Tarihi temalı konuşmasında Prenses Margaret, 1939’da Hitler ve Stalin’in Avrupa’yı etki alanlarına ayırdığı Ribbentrop-Molotov Paktı’nı “korkunç bir anlaşma” olarak adlandırdı. Sonra da “NATO’nun ülkesinin Baltık müttefiklerini savunmak için yürüttüğü çabalara” verdiği desteği dile getirdi.

UKRAYNA, GÜRCİSTAN VE SURİYE’DE YAPTIKLARININ DİLE GETİRİLMESİ RUSYA’YI RAHATSIZ ETTİ

Prenses son yıllarda Rusya’nın eylemlerine karşı konuşmadan önce, 2008’de Gürcistan’a yapılan saldırıdan 2014’te Ukrayna’ya yapılan saldırıya ve Ortadoğu’da (Suriye) 2015’teki askeri müdahaleye kadar tüm Rus müdahalelerini dile getirerek, “Ama (NATO’nun) yeterince destek verip vermediğimi kendime soruyorum” dedi.

Ayrıca Romanya’ya NATO bütçesine olan katkısını artırmaya devam etmesini ve “Avrupa güvenliğinin bölünmez olduğunu” unutmamasını tavsiye eden prenses, “Bu, geçen yüzyılın dehşetinden öğrendiğimiz bir derstir” ifadesinde bulundu.

Balkan Insight’ın aktardığına göre Rusya Büyükelçiliği Facebok üzerinden açıklama yayımlayıp, “Bayan Margaret’i” “tarihi fobilere” sahip olmak ve Sovyetler Birliği’nin II. Dünya Savaşı’ndan sonra -Romanya ve Doğu Avrupa’nın geri kalanının çoğunda hâkimiyet kazandığında- çözdüğü “Eski Romanya Krallığı” döneminde ekilmiş fikirlerden kaynaklanan “ilkel sonuçlara” varmakla suçladı.

Kral I. Michael ülkenin komünist bir diktatörlük ve Halk Cumhuriyeti olduğu 1948’de sürgüne gönderilmişti. Romanya’nın sınır dışı edilen kraliyet ailesi, yıllar sonra ülkelerine dönerek yaşamlarına devam ediyor.

Gürcistan
Romanya
Romen prenses
Rus diplomat
Rusya
Bunlara da bakın: