Romanya Ulusal Günü, İstanbul’da kutlandı

01 Aralık 2019, 18:01

Romanya Ulusal Günü vesilesiyle, 1 Aralık 2019’da İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi ve Romanya’nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, Beyoğlu’nda bulunan Pera Emek Salonunda bir kutlama programı organize edildi.

Etkinlik İstanbul Romen Kültür Merkezinin inisiyatifiyle ilk kez İstanbul’da tanıtılacak olan “Romanya: Evrim” başlıklı sergiyle açıldı. Sergi, Romen Ulusal Haber Ajansı AGERPRES’in tarihi arşivindeki eşsiz görüntülerin yanı sıra, Ulusal Basın Ajansı’nın foto muhabirleri tarafından son yıllarda çekilen en iyi fotoğrafları ve Associated Press arşivinde bulunan, Romanya Kralı I. Ferdinand, Kraliçe Maria, Kral I. Mihai, Eugen Ionesco, Nadia Comăneci gibi ünlü ve değerli Romenlerin fotoğraflarından oluşturuldu.

Sergi açılışının ardından program Gabriel Croitoru – birinci keman, Nicușor Silaghi – ikinci keman, Marius Suărăşan – viyola ve Vasile Jucan – çello gibi mükemmel enstrüman sanatçılardan olușan Transilvan Kvarteti’nin konseri ile devam etti. Resitalin repertuvarı A. Mozart – Divertismento KV 137 Si bemol (Molto allegro); Edward Elgar – Salut d’amour; W. A. Mozart – Divertismento KV 136 Re major (Presto); Fritz Kreisler – Liebesleid; Jules Massenet – Meditation; Antonin Dvořák – Humoresque; John Williams – Schindler’s List (Schindler’ın Listesi); Carlos Gardel – Por una cabeza; R. Martin (Arr.) – Black eyes; Banat, Transilvanya ve Eflak bölgelerine ait Romen halk müzik süitleri gibi besteleri içerdi.

İstanbul
Romanya
Romanya Ulusal Günü
Bunlara da bakın: