Romanya, Ukrayna'dan mülteci akınına hazırlanıyor

Güncel
Anife Bilal
24 Ocak 2022, 22:26
Anife Bilal
24 Ocak 2022, 22:26

Romanya Savunma Bakanı Vasile Dîncu, ülkesinin Ukrayna’dan gelen mültecileri kabul etmeye hazırlandığını açıkladı. Bakan, “Şu an Ukrayna’dan gelen mültecilere yardım etmeye hazırlanıyoruz. Bu insani görevimiz.” diye kaydetti.

Rusya ile Ukrayna arasında gerginlik artarken, Romanya’dan Ukraynalı mültecileri karşılamaya hazırladıklarına dair açıklama yapıldı. Romanya Savunma Bakanı Vasile Dîncu, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda ülkenin mülteci akınıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Bakan, “Herhangi bir askeri çatışma durumunda nüfusun toplu göçü meydana gelebilir. İlk bakışta savaşın olası yan etkilerine hazırlanmadığımız gibi görünse de, hazırlıklar yapıyoruz… Şu an Ukrayna’dan gelen mültecilere yardım etmeye hazırlanıyoruz. Bu insani görevimiz.” dedi.

Öte yandan Rusya’dan açık bir saldırı beklemediğini belirten Dîncu, “Bir ekonomik savaş, bir çatışma bağlamında ekonomik bir abluka ortaya çıkabilir, ancak deyim yerindeyse ‘sıcak’ bir savaş beklemiyoruz.” ifadeleri kullandı.