Romanya Demokrat Müslüman Türk Tatarlar Birliği 30 yaşında

10 Ocak 2020, 22:17

Eden Kurtasan

Eden Kurtasan, Romanya’daki Kırım Tatar davasının en önemli kurumlarından olan Romanya Demokrat Müslüman Türk-Tatarlar Birliğinin (RDMTTB) kuruluşunu kaleme aldı.

Romanya Demokrat Müslüman Türk-Tatarlar Birliğinin (RDMTTB) kuruluşunun 30’ncu yıl dönümünü kutluyoruz. 

28 Aralık 1989 Perşembe günü, Romanya 22 Aralık İhtilali başladıktan sonra perişan haldeydi. Binden fazla kişi ölmüş, binlerce kişi yaralanmıştı. (Bunlara Türk muhabir Emre Aygen de dahil) Çavuşesku çifti, 25 Aralık günü idam edilmişti. Eski diktatörlük rejimi çöküyor, demokrasinin ilk ışıkları filizleniyordu.

O günün öğleden sonrasında Bükreş’te hala kurşun sesleri duyuluyor lâkin on cesur adam her şeye rağmen Aziz Osman Hocaefendinin Bükreş Camisinde, cemaatin başkanı Şükrü Baubek hocanın çağrısına cevap veriyordu. Tarihin altın sayfalarına isimlerini yazdıracak olan 7 Tatar, 2 Türk ve bir Boşnak/Arnavut; Tahsin Cemil, Mustafa Ali Mehmed, Sabri Memet, Mustafa Abdula, Fevzi Bektemir, Mehmet Ali Ekrem, Enver Mahmut, Naci Cafer Ali ve Aziz Osman Hoca, İnisiyatif Komitesini kuruyordu.

RDMTTB KURULUYOR

Ertesi gün aynı grup sabah trenine binip Köstence’ye doğru hareket ediyor. Burada Anadolköy Camisinde kılınan Cuma namazı müteakiben coşkulu halkın önünde Romanya Demokrat Müslüman Türk Tatarlar Birliğinin kuruluşunu ilan ediyor.Bu muhteşem bir siyasi başarıdır çünkü Tatarlar ve Türkler, güçlü Macar Birliğinden hemen sonra kurumsallaşan, Romanya’daki 17 millet arasında ikinci grup olma şerefine nail oluyor.


28 Aralık 1989 tarihinde RDMTTB’nin kurulduğu Bükreş Camisi

Tahsin Cemil hoca, yeni birliğin fikir mimarıdır. Maalesef, son senelerdeki RMTTDB’nin sözde yönetiminin hukuk dışı faaliyetlerinden dolayı birlik şu an kanuni boşlukta bulunuyor. Romen hukukuna göre hareket eden  RMTTDB kurucu üyeleri, birliği yeniden demokratik temellere oturtup devam ettirmek için RMTTDB Kurtuluş Komitesine yetki veriyor.

30 yıl sonra bu olağanüstü zaferi kazanan demokrasi ve milliyetçi kahramanları önünde saygıyla eğiliyoruz!

eden kurtasan
rmttdb
Romanya
Romanya Kırım Tatarları
Bunlara da bakın: