Romanya'daki seçimde oy verme işlemi tamamlandı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2020, 11:26
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Aralık 2020, 11:26

Romanya’da milletvekili ve senatör seçimi için oy verme işlemi tamamlandı. Halk oylama ile 4 yıllığına görev yapacak milletvekili ve senatörleri belirledi. Ülkedeki milletvekili ve senatör seçimine katılım düşük oldu. 19 milyon kayıtlı seçmene sahip ülkede kullanılan oy sayısı 5.7 milyonda kaldı.

Romanya’da milletvekili ve senatör (senatoların asil üyeleri) seçimi için oy kullanma işlemi dün tamamlandı. Avrupa Birliği’nin (AB) nüfus bakımından en kalabalık 7’inci ülkesi olan Romanya’da toplam 18 milyon 983 bin kayıtlı seçmenden 5 milyon 747 bin 627 kişi oy kullandı. Oy kullanma işlemi dört yıllığına milletvekili ve senatör seçimi için gerçekleştirildi.

SON 30 YILIN EN DÜŞÜK KATILIMI

Katılım oranı yüzde 31,09 olarak açıklanırken bu, son 30 yılın en düşük rakamı olarak kaydedildi. Genel başkanlığını mevcut başbakan Ludovic Orban’ın yaptığı kamuoyu araştırmaları, Ulusal Liberal Parti’yi (PNL) önde gösteriyor. Kovid-19 nedeniyle şu ana kadar 12 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 500 binden fazla vakanın görüldüğü ülkede kurulan 18 bin oy kullanma merkezinde el jeli ve maskenin dışında özel bir önlem alınmadığı bildirildi.

KIRIM TATAR ADAY DA SEÇİMDE

Seçimlerde Kırım Tatar milletvekili adayı Amet Varol da yer alıyor. Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB), Romanya’daki genel seçimlerde Kırım Tatarlarının Amet Varol’u destekleyeceğini açıklamıştı. Amet Varol 2012-2016 yılları arasında Romanya’daki Kırım Tatar toplumunu Romanya Meclisinde temsil etmiş ve derneğin eski başkanlığını yapmıştı. 2016-2020 yılları arasında birkaç dava yüzünden Romanya’daki Kırım Tatar toplumu Romanya devletinin sağladığı haklardan yararlanamamıştı.