Romanya'daki Kırım Tatarları güreş şenliğinde buluştu

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
12 Haziran 2019, 15:18
Mehmet Berk Yaltırık
12 Haziran 2019, 15:18

Romanya Mecidiye’deki Kırım Tatarları, 8 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen uluslararası “Küreş” etkinliğinde buluştu. Mehmet Niyazi Kültür Derneğinin organize ettiği güreşler, Mecidiye Belediye Başkanlığı ve Belediye Başkanı Valentin Vrabie’nin desteğiyle şenlik havasında geçti.

Etkinliğe, Romanya başta olmak üzere Kırım, Türkiye ve Bulgaristan’dan güreşçiler katıldı. Güreş müsabakaları kıran kırana bir mücadeleye sahne oldu. Toplamda 3 kategoride düzenlenen güreşlerde kazanan sporcular organizasyon komitesi tarafından geleneklere uygun olarak koç, koyun ve kuzu ile ödüllendirildi. Ayrıca güreşlerden galip ayrılanlara bayrak, kupa ve madalya verildi.

ŞENLİKTE KIRIM GELİŞİM ORKESTRASI DA SAHNE ALDI

Ayrıca, söz konusu programda Kırım Gelişim Vakfı Orkestrası da sahne aldı. Dilaver Osman ve Mavile Mametova, Kırım Gelişim Orkestrası eşliğinde Kırım Tatar şarkılarını (yırlarını) seslendirdi.

Romanya’daki Kırım Tatarlarının buluştuğu güreş etkinliği katılımcılarına, geleneksel Kırım Tatar yemekleri ve tatlıları ikram edildi.

KIRAN KIRANA GEÇEN GÜREŞ MÜSABAKALARINDAN RENKLİ KARELER

MEHMET NİYAZİ KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI EROL MURAD, KATILIMCILARA TEŞEKKÜRLERİNİ BİLDİRDİ

Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı Romanya, Mecidiye’de 2016 yılında kurulan Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, derneğin organize ettiği güreş etkinliğine katılan Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Eskişehir Güreş Federasyonu Başkanı Fahrettin Solpan, Kırım Güreş Federasyonu Başkanı Seydamet Yagayev ve Kırım Derneği Çanakkale Şube Başkanı Erol Günaydın’a teşekkürlerini ifade etti.

Etkinlik kapsamında konuşan Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad, derneğin temel amacının Kırım Tatar medeniyetini tanıtmak, yaşatmak ve gelecek nesillere miras bırakmak olduğunu ifade ederek katılan tüm davetlilere teşekkürlerini bildirdi.