Romanya'da "Tatarlar: Osmanlılarla ve Rumenlerle İlişkileri" kitabının tanıtım toplantısı yapıldı

Diaspora
Ömer Cihad Kaya
20 Ağustos 2021, 22:38
Ömer Cihad Kaya
20 Ağustos 2021, 22:38

Romanya’nın Mecidiye kentinde Prof. Dr. Tahsin Cemil’in yeni kitabı “Tatarlar: Osmanlılarla ve Rumenlerle İlişkileri”nin tanıtım etkinliği ve imza günü düzenlendi.

Romanya’daki Kırım Tatarlarını parlamentoda temsil eden ilk milletvekili, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliğinin ilk başkanı, diplomat ve Türkolog Prof. Dr. Tahsin Cemil’in yeni kitabı için tanıtım ve imza günü etkinliği gerçekleşti.

Prof. Dr. Cemil’in Tatarların Osmanlılar ve Rumenler ile olan ilişkilerini konu alan yeni kitabı “Tatarlar: Osmanlılarla ve Rumenlerle İlişkileri” için Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından 20 Ağustos 2021’de saat 17.30’da Mecidiye I. N. Roman Kültür Evi’nde tanıtım etkinliği yapıldı. Etkinlikte Romanya’daki Kırım Tatar diasporasından birçok isim katıldı.

Programın açılış konuşmasını Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad yaptı. Programda Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Müdürü, diplomat ve Türkolog Prof. Dr. Tahsin Cemil, yeni eseri hakkında bilgiler verdi. Düzenlenen panelde, Prof. Dr. Ekrem Gafar, Prof. Dr. Felician-Gabriel Croitoru, Prof. Dr. Stoica Lascu, Prof. Dr. Melek Fetisleam, tarihçi Eden Kurtasan konuşma yaptı.

Tanıtım etkinliğini video kaydını izlemek için tıklayınız.

Romanya’daki Kırım Tatarlarını parlamentoda temsil eden ilk milletvekili, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliğinin ilk başkanı, diplomat ve Türkolog Prof. Dr. Tahsin Cemil’in Tatarların Osmanlılar ve Rumenler ile olan ilişkisini konu aldığı yeni kitabı yayımlandı. Romanya’nın Azerbaycan ve Türkmenistan Büyükelçiliğini yapmış olan, Cluj Babeş Bolyai Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tahsin Cemil’in Romanya ve Osmanlı tarihi üzerine yüzlerce makalesi bulunuyor.