Romanya'da Tatar Milli Günü kutlandı

Güncel
Ömer Kaya
13 Aralık 2019, 11:51
Ömer Kaya
13 Aralık 2019, 11:51

Romanya’da her yıl düzenlenen 13 Aralık Romanya Tatarları Milli Günü bu yıl da çeşitli etkinliklerle, geniş bir katılımla kaydedildi.

Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen etkinliklerle ilgili, dernek başkanı Erol Murad, Kırım Haber Ajansına verdiği röportajda, “Her yıl 13 Aralık tarihini, Romanya Tatarlarının milli günü olarak kutluyoruz. Bu sene farklı bir etkinlik hazırlamak istedik. Her sene 30 Kasım’da Romanya milli şairi Mehmet Niyazi’yi anma günü olarak kutluyorduk, bu yıl iki etkinliği birleştirdik. Çünkü çok önemli misafirlerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Niyazi Kültür Derneği başkanı Erol Murad, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel ve davetlerini kabul ederek Romanya Tatar Milli Günü’ne katılan herkese teşekkür etti.

KIRIM TATAR HALK ŞAİRİ MEHMET NİYAZİ, KABRİ BAŞINDA DUALARLA ANILDI

Kırım Tatar halk şairi, Romanya Tatarlarının milli şahsiyeti Mehmet Niyazi, Mecidiye kasabasındaki eski Müslüman mezarlığında bulunan kabri başında anıldı.

Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen anma programında, Romanya Tatar Milli Günü çerçevesinde ülkeye gelen Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, KTMM Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel, Kırım Derneği Genel Merkezi Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinden Oya Deniz Çongar Şahin yer aldı.

Romanya Tatar Milli Günü çerçevesinde ülkeye Türkiye’den yaklaşık 150 kişilik heyet geldi. Türkiye’deki Kırım Tatar dernek başkanları ve diaspora temsilcilerinin yoğun katılımına sahne oldu. Kırım Derneği Genel Merkezi, Kırım Gelişim Vakfı, Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi, TURKSİD ile İstanbul, Konya, Çanakkale, Bursa, Eskişehir, Afyon, Polatlı ve Düzce’de faaliyet gösteren Kırım Tatar dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleri etkinlikler kapsamında Romanya’da bulunuyor. Türkiye’den Romanya’daki etkinliğe katılanların organizasyonu, Kırım Gelişim Vakfı Ümit Şilit tarafından organize edildi.

ATATÜRK VE MEHMET NİYAZİ’NİN MECİDİYE’EKİ BÜSTLERİNE ÇELENK BIRAKILDI

Mehmet Niyazi’nin kabri başında anılmasının ardından Mecidiye’de bulunan Mehmet Niyazi ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün büstlerine çelenk bırakıldı. Kırım Tatar Milli Meclisi, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği, Kırım Derneği Genel Merkezi, Emel Kırım Vakfı, TURKSİD, Kırım Gelişim Vakfı, Kırım Tatar dernek temsilcileri iki anıta da çelenk bıraktı.

BÜYÜKELÇİ FÜSUN ARAMAZ: KIRIM TATARLARINA DESTEĞİMİZ HER ZAMAN SÜRECEKTİR

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, Romanya Tatar Milli Günü vesilesiyle Kırım Haber Ajansına verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, 13 Aralık Romanya’daki Tatarların günü. Bugün Romanya’da tüm Tatarların günü olarak kutlanıyor uzun yıllardır ve bu yıl çok önemli konuklarımız var Kırım’dan. Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov burada. Kırım’dan Kırım Tatarları ile birlikte geldiler. Türkiye’den bizim Tatar kökenli vatandaşlarımız Türkiye’nin birçok şehrinden kalabalık gruplar halinde geldiler. Biz burada Mecidiye’de hep birlikte toplandık 13 Aralık Tatarların gününü anmak üzere. Bu güzel günün verdiği en önemli mesaj Romanya’daki tüm Tatarların bir olması, birlik olması birlikte hareket etmesi… Biz burada, Romanya’da, Romenlerin sağladığı imkanlar, sunduğu fırsatlar ve hoşgörülü tutumları çerçevesinde Türk, Tatar tüm soydaşlarımızın hem birbirleri ile uyum içinde hem Romen toplumuyla son derece ahenkli ilişkileri içinde hayatlarını sürdürmelerini istiyoruz. Esenlik ve refah içinde olmaları bizim için çok önemli. Bu nedenle, ben de Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçisi olarak bugün soydaşlarımızın yanındayım. Biz Kırım’ın hukuka aykırı işgalini tanımadık Türkiye Cumhuriyeti olarak ve tanımayacağız. Bunu ilk günden beri söylüyoruz. Ukrayna makamları ile bu konuda iş birliği içindeyiz. Aynı zamanda çok taraflı platformlarda da Kırım Tatarlarının sorunlarının anlatılması, dertlerinin çözüm bulması için bu konuyu gündem de tutuyoruz. Kırım Tatarlarının dirlik ve esenlikleri, haklarının korunması, sorunlarının çözümlenmesi ve ata yadigarı eserlerinin korunması bizim önceliklerimiz arasındadır. Kırım Tatarlarına bu desteğimiz her zaman sürecektir.

KIRIMOĞLU VE ÇUBAROV ROMANYA’DAKİ KIRIM TATAR DİASPORASI İLE BİR ARAYA GELDİ

Kırımoğlu ve KTMM Başkanı Çubarov, Romanya’daki Kırım Tatar diasporasının temsilcileri ile bir araya geldi.

Toplantı sonrası görüşmeleri Kırım Haber Ajansına değerlendiren Kırımoğlu, Romanya Kırım Tatar diasporasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kırımoğlu, Romanya’daki Kırım Tatarları arasında bir diyalog başlatmayı amaçladıklarının altını çizdi. Kırımoğlu, “Romanya’daki Kırım Tatarlarını, Kırım Tatar Milli Meclisinin otoritesini kullanarak, birleştireceğiz. Çünkü bölünmeden herkes zarar görür” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da toplantı ilgili şunları söyledi:

“İki saat boyunca Kırım Tatar derneklerinin başkanlarıyla toplantı yaptık. Hepsi geldi. Toplantı konusu, tüm Kırım Tatar derneklerimizin birleşmesi ve yakın zamanda Romanya’da gerçekleştirilecek seçimler. Farklı fikirler ifade edildi, farklı bakışlar var. Ancak herkes aralarında olan anlaşılmazlıkları atlatmak istiyor. Mustafa Aga ile birlikte herkesi dinledik. Yarın da bu konuda, tecrübeli uzmanlarla konuşacağız, onlardan tavsiye alacağız. Bunları, yazılı şekilde yayımlayacağız. Bence, biz şimdi burada tüm fikirleri birleştirip, beklenilen bir karara geleceğiz.”

KTMM TÜRKİYE TEMSİLCİSİ ZAFER KARATAY MEHMET NİYAZİ’Yİ ANLATTI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay, Kırım Tatar halk şairi ve yazar, Romanya Tatarlarının milli şahsiyeti Mehmet Niyazi’yi şu sözlerle anlattı:

“Bugün Mecidiye kasabasındayız. 2010 senesinden bu yana 13 Aralık resmi olarak Kırım Tatar Milli Günü olarak kutlanıyor. Ayrıca, eski takvime göre, bu gün Kırım Tatar Milli Kurultayının açılışı ilan edilmişti. Mehmet Niyazi, burada bizim milli ruhumuzu yükselten bir şair ve aydınımız. Kurultay zamanında Kırım’a gitmiş ve Emel dergisinin de isim babası. Bu milli günde, hem Mehmet Niyazi’yi anıyoruz, hem de Tatar Milli Gününü kutluyoruz. Mecidiye kasabasına 1853-1856 senelerinde, Kırım savaşından sonra 300 binden fazla Kırım Tatarı geldi. Onları yerleştirmek için Osmanlı padişah Sultan Abdülmecid bu kasabayı kurdurdu. O yüzden buranın ismi Mecidiye. Burada eski Müslüman mezarlığı var. Mehmet Niyazi’nin mezarı da burada. Onun ölümünden sonra Emel dergisinin okuyucuları para topladı ve bu anıt mezarını yaptırdı. Bu mezar taşının koyulmasına Cafer Seydahmet Kırımer de gelmişti. Bu yüzden her sene buradaki Kırım Tatarları, Mehmet Niyazi’yi kabri başında anıyorlar.

Ayrıca, bu mezarlıkta Kırım Tatarları da yatıyor. Mehmet Niyazi de burada, Dobruca’da doğan ama Kırım’ı unutmayan, Kırım hakkında Kırım Tatar dilinde çok güzel şiirler yazan, buradaki gençlere Kırım’ı anlatan çok ünlü bir adamdır. Mesela 1917 senesi Kurultay olduğunda Kırım’a gidip öğretmenlik yapmış. Dobruca’da çok ünlü bir insan. Buradaki Kırım Tatarlar milleti uyandıralım ve Gaspıralı’nın yoluyla gidelim diyerek bir dergi çıkarmak istediler. O dönemde, Mehmet Niyazi de isminin ‘Emel’ olmasını istemiştir. İsminin Emel koyulmasının nedeni, emellerinin Kırım olmasıdır.”

MEHMET NİYAZİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Romanya’nın Köstence şehrinde bulunan Mecidiye Kültür Evi’nde, Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen Kırım gecesinde ödül töreni gerçekleştirildi.

Program, Romanya, Türkiye ve Kırım Tatar milli marşlarının okunması ile başladı. Ardından Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak konukları selamladı. Romanya Tatar Milli Günü çerçevesinde ülkeye gelen Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, KTMM Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel, Kırım Derneği Genel Merkezi Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinden Oya Deniz Çongar Şahin de etkinlikte yer aldı.

ÇUBAROV SUNUCUYA “TOY SEVGİ AREFESİ” KİTABINI HEDİYE ETTİ

Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın gerçekleştirdiği konuşmaların ardından sahneye KTMM Başkanı Refat Çubarov davet edildi. Çubarov, gerçekleştirdiği konuşmanın ardından programın sunumunu yapan Ekrem Gafar’a doğum günü olması sebebi ile “Toy Sevgi Arefesi” adlı kitabı hediye etti. Gafar, Çubarov tarafından kendisine takdim edilen hediyenin ardından, Mehmed Niyazi’nin “Sağış” kitabından “Tatar Barnı Dep Kim Soray” şiirini okuyarak teşekkürlerini iletti.

KIRIMOĞLU’NA “MEHMET NİYAZİ ÖDÜLÜ” VERDİ

Büyükelçi Füsun Aramaz’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu “Biz, Kırım Tatar halkı olarak kıymet verdiğimiz beylere Kırım kalpağı, kıymet verdiğimiz hanımefendilere de Kırım Tatar fesi hediye ederiz” diye belirtti ve ardından Büyükelçi Aramaz’a fes giydirdi. Kırımoğlu’nun konuşmasının bitiminde kendisine Mehmet Niyazi Ödülü takdim edildi.


https://qha.com.tr/haberler/romanya-da-kirim-tatar-milli-gunu-coskuyla-kutlandi/130916/

ROMANYA TATARLARI MİLLİ GÜNÜ

13 Aralık tarihi, Romanya Tatarları Milli Günü, Kırım Halk Cumhuriyeti kurucusu Numan Çelebicihan’ın, 13 Aralık 1917’de Kırım Tatar Milli Kurultayı’na anayasayı sunması anısına kutlanıyor. Romanya’daki Kırım Tatarları, 2006 yılından bu yana Kırım Tatar asıllı eski milletvekili Aledin Amet’in girişimiyle, Romanya Parlamentosu’nun çıkardığı yasayla Romanya Tatarları Milli Günü’nü kutluyor.