Romanya'da Mehmet Niyazi ödül töreni yapıldı: Kırımoğlu'na ödül verildi

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Aralık 2019, 22:35
Ozan Barış Erim
13 Aralık 2019, 22:35

Romanya’nın Köstence şehrinde Mecidiye Kültür Evi’nde, Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından düzenlenen ödül töreni etkinliklerinde “13 Aralık Kırım Tatar Günü” kutlandı.

Program, Romanya, Türkiye ve Kırım Tatar milli marşlarının okunması ile başladı. Ardından Mehmet Niyazi Kültür Derneği Başkanı Erol Murad günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak konukları selamladı. Romanya Tatar Milli Günü çerçevesinde ülkeye gelen Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz, KTMM Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, KTMM Türkiye Danışmanı İsmet Yüksel, Kırım Derneği Genel Merkezi Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifinden Oya Deniz Çongar Şahin de etkinlikte yer aldı.

ÇUBAROV SUNUCUYA “TOY SEVGİ AREFESİ” KİTABINI HEDİYE ETTİ

Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın gerçekleştirdiği konuşmaların ardından sahneye KTMM Başkanı Refat Çubarov Davet edildi. Çubarov, “Arkadaşlarımız yakın zamanda İnsan Hakları Deklarasyonunu Kırım Tatarcaya çevirdi ve resmileştirdi. Şimdi kırım tatarca var. Hayırlı olsun, sağ olunuz!” şeklinde gerçekleştirdiği konuşmanın ardından programın sunumunu yapan Ekrem Gafar’a doğum günü olması sebebi ile “Toy Sevgi Arefesi” adlı kitabı hediye etti. Gafar, Çubarov tarafından kendisine takdim edilen hediyenin ardından, Mehmed Niyazi’nin “Sağış” kitabından “Tatar Barnı Dep Kim Soray” şiirini okuyarak teşekkürlerini iletti.

TÜRKİYE’NİN BÜKREŞ BÜYÜKELÇİSİ ARAMAZ’DA PROGRAMA KATILDI

Program Kırımoğlu Belgeseli’nin gösterimi ile devam etti. Belgesin gösteriminden sonra sahneye Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Füsun Aramaz çıktı. Aramaz, bu önemli günde Dobruca’daki Tatarların kalbi olarak görünen Mecidiye’de olmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğunu ifade etti. Ayrıca Aramaz, Mehmet Niyazi’nin Dobruca’nın yetiştirdiği en münevver isimlerden biri olduğunu belirtti.

KIRIMOĞLU’NA “MEHMET NİYAZİ ÖDÜLÜ” VERDİ

Büyükelçi Füsun Aramaz’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu “Biz, Kırım Tatar halkı olarak kıymet verdiğimiz beylere Kırım kalpağı, kıymet verdiğimiz hanımefendilere de Kırım Tatar fesi hediye ederiz” diye belirtti ve ardından Büyükelçi Aramaz’a fes giydirdi. Ardından konuşmasını gerçekleştiren Mustafa Aga şöyle konuştu:

“Mecidiye, Köstence aslında burada Romanya’da yaşayan Kırım Tatarlar halkımızın büyük bir parçasıdır. Bugün biz büyük insan Mehmet Niyazi’nin kabrine gidip dua okuduk. Onun yaptığı çok şey var ama en önemlisi o, buradaki Tatarlara Kırım’ın bir parçası olduğunu bildirmeye çalıştı. Farklı ülkenin vatandaşı olsa da, ilk önce Kırım Tatarıydı. Son gününe kadar milletimiz için çalıştı. Hepimiz için örnek olsun. Onu hatırlatmak için buraya geldik. Şimdi milletimiz çok zor bir durumda, 50 yıldan fazla, 1944 soykırımdan beri vatanımıza dönmek için mücadele ettik. 1990 yılı BM Genel Sekreteri dedi ki, maalesef dünyada çok milli problem var, milli hareket var. Ama bir tek Kırım Tatarlarının milli mücadelesinde kimsenin kanı dökülmedi ve onlar belki bir neticeye ulaştı. Ve dedi ki, onlar bütün dünya milli hareketleri için bir örnek olmalı. Tamam bu şekilde milli mücadelemize devam edeceğiz. 2014 yılının şubat ayında toprağımıza düşman geldi ve yine Kırım’da Sovyet rejiminden daha beter bir dönem başladı. Ukrayna da çok zor zamanlar geçirdi. Sovyet zamanlarından kalan bir korku var. Ama işgalden sonra Ukrayna’nın Rusya’ya bakışı değişti. Ukrayna’ya karşı bir çok insan zulüm yaptı, ama bir tek Kırım Tatar milleti bunu yapmadı. İşgal bitecek ve halkımız Kırım’a dönecek. Ama eskisi gibi olmayacak. Şimdi Ukrayna’da Kırım Muhtar Cumhuriyeti olarak kabul edildi. Ama bizim beklediklerimiz ilk önce Allah’a bağlı. Denilmiş ki, siz elinizden geleni yapın ben de size yardımcı olurum. Biz yalnız ağzımızı açıp oturursak, hiçbir şeye ulaşamayacağız. Biz millet olarak problemimizi dünyaya tanıtmalıyız. Hep birlikte vatanımızı işgalciden kurtarmalıyız. Bugün biz burada birlikte tüm olan problemlerin çözülme yollarını bulmak için toplandık. Romanya Parlamentosunda ve belki Avrupa Parlamentosunda milletvekilimiz olması için elimizden geleni kadar destek göstereceğiz… Umarım bu ziyaretimizin iyi neticeleri olacaktır.”

Kırımoğlu’na konuşmasının bitiminde kendisine Mehmet Niyazi Ödülü takdim edildi.

PROGRAM SONUNDA KATILAN HERKES “GÜZEL KIRIM” YIRINI SÖYLEDİ

Program Elzara Battalova ve Dilaver Osman’ın seslendirdiği yırlar ile Kırım Gelişim Halk Oyunları Ekibinin sergilediği Kırım Halk Oyunlarıyla sona erdi. Konserin sonunda ise Mustafa Aga ile sahneye çıkan tüm konuklar “Güzel Kırım” yırını seslendirdi.