Romanya'da Kemal Karpat anısına konferans

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
22 Haziran 2019, 16:07
Mehmet Berk Yaltırık
22 Haziran 2019, 16:07

Dünya çapında tanınan Kırım Tatar tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat anısına, Romanya’nın başkenti Bükreş’te ve Köstence’de “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne: Diplomasi, İdeoloji, Toplum” adlı konferans düzenlendi.

Konferansın ilk bölümü 18 Haziran 2019’da saat Bükreş Üniversitesi Tarih Fakültesinde, ikinci bölümü ise 19 Haziran 2019’da saat Köstence’de, Ovidius Üniversitesi Tarih ve Siyasi Bilimler Fakültesinde gerçekleştirildi.

“ROMANYA İLE TÜRKİYE ARASINDA ORTAK BİR DEĞER: KEMAL KARPAT”

Etkinlik TİKA’nın (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı) desteğiyle, Bükreş Üniversitesi Tarih Fakültesi ve Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih ve Siyasal Bilimler Fakültesi iş birliğinde gerçekleştirildi. TİKA’dan etkinlikle ilgili yapılan açıklamada, “Romanya ile Türkiye arasında ortak bir değer olan, Osmanlı Tarihi ve Türk Demokrasi Tarihi üzerine uluslararası ölçekte çalışmalar yapmış Kemal Karpat’ın anısına Romanya ve ülkemizden önde gelen akademisyen tarihçilerin katılımı ile bir anma konferansı düzenlendi.” denildi.

TÜRKİYE’DEN ÖNEMLİ İSİMLER KATILDI

Konferansa Türkiye’den Hakan Kırımlı, Cezmi Karasu, Enis Tulça, Tufan Buzpınar, Mehmet Seyitdanlıoğlu ile Romanya’dan Silvana Rachieru, Metin Ömer, Ionut Nistor, Emanuel Plopeanu, Daniela Popescu, Lulia Cheşca, Adriana Cupcea konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açılış konuşmasını Prof. Dr. Hakan Kırımlı yaptı.

Konferansa Türkiye’nin Romanya Büyükelçisi Füsun Aramaz, TİKA Bükreş Koordinatörü Yasemin Melez Biçer, Türk İş Adamları Derneği Başkanı Güven Güngör, Tarih Fakültesi Dekan Yardımcısı Alin Victor Matei, Yunus Emre Enstitüsü Bükreş Müdürü Melda Mantı, Eğitim Müşaviri Seyfi Özkan, Din Müşaviri Yunus Akkaya, Maarif Vakfı Romanya temsilcisi Alpaslan Ateş, Romanya’da yaşayan Türkler, Kırım Tatarları ve Tarih Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

AKADEMİSYENLERDEN SARI SALTUK TÜRBESİNE ZİYARET

Konferansın Köstence’de düzenlenen ikinci ayağının ardından Türkiye’den gelen akademisyenlerle birlikte Gazi Ali Paşa Cami, Sarı Saltuk Türbesi, Armutlu/Turda Köyü, Tulça Aziziye Camii ve Kemal Karpat’ın babasının mezarı ziyaret edildi.

Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğundan konferansın ikinci oturumuna ilişkin, “Merhum Prof. Kemal Karpat anısına, Köstence Ovidius Üniversitesi Tarih ve Siyaset Bilimi Fakültesi Dekanı idaresinde düzenlenen “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyetine; Diplomasi, İdeoloji ve Toplum” konulu konferansa Türk ve Romen akademisyenler katıldı. Konferansı ilgi ile izledik.” paylaşımında bulunuldu.

KIRIM TATARI TARİHÇİ KEMAL KARPAT

Romanya’nın Dobruca bölgesinde Babadağ kasabasında doğdu. Ailesi, Kırım’dan Dobruca’ya, oradan da Anadolu’ya göçen Kırım Tatar asıllı idi. Karpat’ın çocukluğu, doğduğu Kuzey Dobruca’da geçti.

Prof. Dr. Kemal Karpat, ailesi İstanbul’a taşınınca gençlik yıllarını geçirdiği bu şehirde üniversiteye başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Washington ve New York üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı.

Romanya’daki tarih ihtisasının ardından Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında çeşitli kurslara katılan Karpat, akademik çalışmalarına 1950 yılında New York ve Washington üniversitelerinde başladı.

Karpat; Harvard, Princeton, Colombia, ODTÜ, Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi pek çok seçkin üniversitede ders verdi. Bir dönem Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde de görev aldı.

Kemal Karpat, 1970-1988 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığı’nı yürüttü, Türk Araştırmaları Derneği ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun başkanlıklarını yaptı. Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın bölüm başkanlığı görevini yaptı.

Türk Tarih Kurumu onur üyesi olan Karpat, bilimsel çalışmaları dolayısıyla Romanya bağımsızlık madalyası ve Bükreş Üniversitesi Dimitri Cantemir madalyasıyla ödülendirildi. Karpat, Romanya Ovidius Üniversitesi ve Rusya Çuvaş Milli Üniversitesi onur doktorası, Rusya Kazan Bilimler Akademisi Onursal üyeliği, Wisconsin Üniversitesi Hilldale Ödülü ve Türk Bilimler Akademisi Ödülü’ne layık görüldü.

Kendisi de bir Kırım Tatarı olan Karpat, Türk siyasi tarihi, sosyoloji ve ideolojileri başta pek çok konuda eserler verdi. Dünyanın pek çok önemli üniversitesinde dersler vererek, öğrenci yetiştirdi. Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasının değerli simalarından Prof. Hakan Kırımlı’nın da hocasıydı.

Tarihçi Kemal Karpat, 20 ülkede yayımlanan 100’ü aşkın makaleye ve çok sayıda kitaba imza attı. Eserlerinden bazıları şunlardır:

Türk Demokrasi Tarihi (1967), Gecekondu Üzerine (1973), Türkiye’de Toplumsal Dönüşüm (1976), Osmanlı ve Dünya (2000), Osmanlı’da Hoşgörü (Yayına hazırlama, 2000), Ortadoğu’da Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk (2001), Osmanlı Modernleşmesi (2002), Türkiye ve Orta Asya (2003), Osmanlı Nüfusu 1830-1914(2003), Balkanlar’da Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk (2004), İslâm’ın Siyasallaşması (2004), Osmanlı Geçmişi ve Bugünün Türkiye’si, Çağdaş Türk Edebiyatında Sosyal Konular, Osmanlı’da Değişim Modernleşme ve Ulusçuluk (2005), Türkiye’de Siyasal Sistemin Evrimi [1876-1980] (2005).