Romanya Cumhurbaşkanı: Ukrayna'ya bir an önce AB aday statüsü tanınmalı

Güncel
qha muhabir
15 Haziran 2022, 19:39
qha muhabir
15 Haziran 2022, 19:39

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna’ya verilecek desteklerle birlikte ülkeye bir an önce Avrupa Birliği’nde aday statüsü verilmesi gerektiğini söyledi.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, 15 Haziran 2022 tarihinde, ülkesine ziyarete gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ie birlikte yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya bir an önce Avrupa Birliği (AB) aday statüsü verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ukrayna’ya sağlanacak desteğin ülkeye AB’de aday statüsü teklif edilmesini de içermesi gerektiğini savunan Klaus Iohannis, “Bence aday statüsü bir an önce tanınmalı. Bu; ahlaki, ekonomik ve güvenlik açısından doğru bir çözümdür” ifadelerini kullandı.

Iohannis ayrıca, Avrupalı güçler arasındaki farklı görüşleri için uygulanabilir bir çözüm bulma yolunda çabaların devam ettiğini söyledi.

AP KARARINDA UKRAYNA’YA AB ADAY STATÜSÜ VERİLMESİ TAVSİYE EDİLMİŞTİ

Avrupa Parlamentosu (AP), 8 Haziran yaptığı oylamada, Ukrayna’ya AB üyelik statüsü verme çağrısı içeren kararı kabul etmişti. Kararda, AB Konseyine “Ukrayna halkıyla dayanışmanın açık bir siyasi işareti olarak” Ukrayna’ya AB aday statüsü vermesi tavsiye edilmişti.