Restoran, lokanta ve kafe sektörü normalleşme süreci hazırlığında

07 Mayıs 2020, 15:42

18 Mart’tan bu yana geçici olarak faaliyetleri durdurulan yiyecek-içecek hizmetleri sektörü koronavirüs ile mücadele kapsamında “yeni normalleşme sürecine” hazırlanıyor.

ATO’nun Restoran, Lokanta ve Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi, ATO Başkanı Gürsel Baran başkanlığında, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz’ın da katılımıyla sektörün kapalı kaldığı süreçte yaşadığı sorunlar ile açılış sonrasına dair önlemlerin ele alındığı toplantı düzenledi.

1.5 AYDIR HEM GEÇMİŞ HEM GELECEK ÖDEME KAYGISI ARTMIŞ DURUMDA

ATO Başkanı Baran, işletme ve istihdamın devamına ilişkin endişelerin bulunduğuna değinerek şunları kaydetti:

“Başkent’te bu sektörde faaliyet gösteren 6 bini aşkın üyemiz adeta bir istihdam deposu görevi üstlenerek binlerce kişiye iş ve aş sağlıyor. Günlük kazançlarla işletme çarklarını döndüren sektör, 1.5 aydır hem geçmiş ödemeleri hem de gelecek kaygılarıyla baş başa kalmış durumda. Buna rağmen, toplumsal sorumluluklarının bilinciyle ‘yeni normalleşme sürecine’ hazırlanıyor.”

ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 1 YIL UZATILMALI

Komite üyeleri, toplantıda bu süreçte mekânların sosyal mesafeye uygun şekilde dizayn edilmesiyle yüzde 40-50 seviyesinde gerileyecek iş hacmi ve ortaya çıkacak küçülme dikkate alınarak, istihdamın korunması için Kısa Çalışma Ödeneği’nin 1 yıl daha uzatılması ve istihdama dair diğer desteklerin devreye alınması istendi.

ONLİNE YEMEK SİPARİŞ ŞİRKETLERİNİN KOMİSYON ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ TALEBİ

İş hacmi gerilerken elektrik, su, doğal gaz gibi giderlerin aynı şekilde sürdürülemeyeceği gerçeğinden hareketle, sübvanse yollarının devreye alınması, online yemek siparişi yapan şirketlerin komisyon oranlarının düşürülmesi gerektiği vurgulandı.

ATO
koronavirüs tedbirleri
yiyecek içecek sektörü
Bunlara da bakın: