Resmi Gazete: 2021 "Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı" olarak kutlanacak

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 10:32
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Mart 2021, 10:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021’in “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelgeyi imzaladı. Genelgeye göre, 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı’nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak amacıyla İstiklal Marşı’nın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021’in Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olarak kutlanmasına ilişkin genelgeyi imzaladı. Resmi Gazete’de bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan 2021/6 sayılı genelgede, İstiklal ve istikbal mücadelesinin en çetin günlerinde Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921’de Milli Marş olarak kabul edildiği belirtildi.
Genelgede, büyük zorluklarla kazanılmış bağımsızlık mücadelesinin abidevi ifadesi olan Milli Marşı’n, ülke sathında bütün milleti şamil olarak milli benlik ve kimlik haline dönüştürdüğü belirtilerek, “Özgürlük, bağımsızlık ve Milli Mücadele’nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, 4/5/2007 tarihli ve 5649 sayılı Kanuna 24/12/2020 tarihli ve 7261 sayılı Kanunla eklenen geçici 1’inci madde uyarınca, 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı olarak kabul edilmiştir.” denildi.

2021 YILI İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY ETKİNLİKLERLE ANILACAK

Genelgede, “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak anılacak ve kutlanacak 2021 yılı boyunca bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından İstiklal Marşı’nın anlamını ve Kurtuluş Savaşı’nın önemini anlatmak amacıyla halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstiklal Marşı’nın kabulünü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliklerinin düzenleneceği bildirildi.

MERKEZ YÜRÜTME KURULUNCA BELİRLENECEK

Yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerin, İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Yönetmelik ile oluşturulan Merkez Yürütme Kurulunca yürütüleceği ve koordine edileceği kaydedildi. Genelgede, etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin, Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceği vurgulanırken, etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanların Kurul tarafından belirlenecek kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacağı bildirildi.

Genelgeyi imzalayan Erdoğan, “2021 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı kutlamaları kapsamında yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadelerini kullandı.