Rekortmen yüzücü Emre Sakçı’dan bir Avrupa rekoru daha: İzmir için yüzdü...

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 13:36
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Kasım 2020, 13:36

Türk milli yüzücü Emre Sakçı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden International Swimming League’de rekor tazeledi. Genç milli yüzücü henüz 10 gün önce kırdığı kendisine ait 50 metre kurbağalama kısa kulvar Avrupa rekorunu geliştirip dünya tarihinde bu alandaki en iyi 2. dereceyi elde etti. Milli yüzücü başarısını İzmir’e adadı…

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden International Swimming League’de mücadele eden rekortmen yüzücü Emre Sakçı, 50 metre kurbağalama kısa kulvarda 25:29’luk derecesi ile yarışını lider tamamlarken geçen hafta kırdığı Avrupa Büyükler rekorunu geliştirdi. 23 yaşındaki milli yüzücü yarışta, deprem acısını yaşayan İzmir için yüzdüğünü açıklayarak “Bu sefer İzmirim için mücadele edecektim. Öyle de yaptım.” dedi.

BU KEZ İZMİR İÇİN YÜZDÜ

Daha önce rekorlarıyla ve başarılarıyla Türkiye’ye birçok ilki yaşatan ve Türkiye’nin gururu olan milli yüzücü Emre Sakçı, henüz 10 gün önce kırdığı kendisine ait 50 metre kurbağalama kısa kulvar Avrupa rekorunu geliştirip dünya tarihinde bu alandaki en iyi ikinci dereceyi yaptı.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden International Swimming League’de 26 Ekim’de 25.50’lik derecesiyle kırdığı 50 metre kurbağalama kısa kulvar Avrupa rekorunu, 25.29’la geliştirdi. Milli yüzücü bu derecesiyle tarihin bu kulvarda en hızlı ikinci ismi olurken Cameron van der Burgh’un dünya rekoru olan 25.25’e 4 salise ile yaklaştı.

Fenerbahçe adına yüzmesine rağmen ailesi, kendisi ve antrenörleri İzmir’de yaşayan sporcu, 30 Ekim’de meydana gelen İzmir’deki deprem haberini rekor kırdığı yarıştan 4 gün sonra Budapeşte’de aldı. Yarışma devam ettiği için aklı ve kalbi İzmir’de kalmasına rağmen havuza giren sporcu, kendi rekorunu kırarken, büyük acı yaşayan memleketini unutmadı.
Havuza sol göğsünün üzerinde “İzmir” yazısıyla gelen sporcu, yarıştan sonra kalp hareketi yapıp kentin acısını paylaştı.

İLKLER VE REKORLAR

Henüz 23 yaşındaki Emre Sakçı Türkiye’ye yüzme sporunda tarihi ilkleri yaşattı. Emre, 6 yaşında başladığı yüzmede daha önce 2015 yılında 50 metre kurbağalamada gençler kısa kulvar dünya rekorunu kıran ilk Türk yüzücü oldu.

Çin’de 2018’de düzenlenen Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası’nda kurbağalamada final yüzerek ilki başaran Emre Sakçı, Ağustos 2019’da Türkiye Kulüplerarası Uzun Kulvar Genç ve Açık Yaş Yüzme Şampiyonası’nda 100 metre kurbağalama derecesiyle Tokyo Olimpiyatları’na katılma hakkı elde ederek kariyerinde ilk olimpiyat vizesini aldı.

Emre, 2019 yılı aralık ayında ise Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre kurbağalamada aldığı madalyayla Türkiye’ye tarihin ilk madalyasını kazandırarak, erkeklerde Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye 19 yıl sonra madalya sevinci yaşattı.