Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 15:26
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ocak 2021, 15:26

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini 8 Şubat tarihinde güncelleyeceğini duyurmasıyla başlayan krizde sular durulmuyor. Konuyla ilgili Türkiye Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp’a resen soruşturma başlattığını duyurdu.

Dünya çapındaki mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini yenilemesi ve kullanıcıların verilerini Facebook ile paylaşacağını açıklamasından sonra, şimdi de Rekabet Kurulu, bugün aldığı kararla, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattığını duyurdu. Kurul, aynı zamanda başlatılan soruşturmayla WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğunu bildirdi.

WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesini 8 Şubat tarihinde kullanıcılara kabul ettirmeye zorlamasıyla, uygulamaya artan tepkilerin ardından WhatsApp’tan son duruma ilişkin, bugün önemli bir açıklama gelmişti. Gündemde yer alan bu gelişmelerin ardından Rekabet Kuruluharekete geçti. Son olarak Rekabet Kurulu da bugün yayımladığı açıklama ile 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldığını duyurdu.

REKABET KURULU, VERİLERİN PAYLAŞILMASI ZORUNLULUĞUNU DURDURDU

Kurulun açıklamasında yer alan ifadelerin tamamı şöyle:

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

WHATSAPP’IN ZORUNLU GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ

WhatsApp, 4 Ocak’ta “Gizlilik İlkesi”ni güncellemiş ve kullanıcılarına güncellenen ilkeleri kabul etmeleri için bildirim yollamıştı.
Hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi birçok verinin Facebook’a ait şirketlerle paylaşılmasını içeren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre vermişti.
WhatsApp, yeni koşulların kabul edilmemesi durumunda uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.

WHATSAPP, ZORUNLU GÜNCELLEMESİNDEN AB ÜLKELERİNİ MUAF TUTTU

WhatsApp, bu kararına ilişkin kullanıcılardan yoğun eleştiri alması üzerine yaptığı açıklamada, “Avrupa Bölgesi” kullanıcılarının bu güncellemeden etkilenmeyeceğini, bu bölgedeki kullanıcıların verilerinin Facebook şirketleriyle paylaşılmayacağını duyurmuştu.

WhatsApp’ın sitesinde yer alan bilgilere göre, Avrupa Bölgesi olarak isimlendirilen ülkeler arasında sadece Avrupa Birliği (AB) ülkeleri yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp kullanımına devam etmesi için güncellenen koşullara onay vermesi gerekiyor.

Uzmanlar, AB ülkelerinin bu düzenleme kapsamına alınmamasının “çifte standart” olduğunu, veri güvenliğine yönelik sert yaptırımlar içeren yasal düzenlemeler nedeniyle WhatsApp’ın AB ülkelerine karşı “temkinli” yaklaştığını belirtiyor.

WHATSAPP’TAN TEPKİLER ÜZERİNE AÇIKLAMA

WhatsApp, 11 Ocak’ta tepkiler üzerine bir açıklama yayımlayarak, insanların gizliliğini korumaya önem verdiklerini ve gizlilik politikalarını kullanıcıları ile paylaştıklarını belirterek, uygulamayı kullanmaya devam etmek isteyen tüm kullanıcıların, yeni hizmet şartlarını 8 Şubat’a kadar kabul etmeleri gerektiğini belirtti.